Avrupa Çevre Ajansı uyardı: Avrupa’da tarım bitiyor!

 Avrupa Çevre Ajansı uyardı: Avrupa’da tarım bitiyor!

Avrupa Çevre Ajansı, iklim değişikliği sonucu tarımsal üretimin, Avrupa’nın güney ve Akdeniz bölgelerinde tamamen bitebileceği uyarısı yaptı.

Avrupa Çevre Ajansı’nın son raporunda, iklim değişikliğinin olumsuz etkileri nedeniyle tarım ve hayvancılık sektörlerinde üretimin, Avrupa’nın güney ve Akdeniz bölgelerinde azalabileceği ve hatta tamamen bitebileceği uyarısı yapıldı.

İklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin en çok hissedildiği sektörlerin başında gelen tarımın karşı karşıya olduğu tehlike, Avrupa Çevre Ajansı’nın (AÇA-European Environment Agency) raporuyla bir kez daha ortaya konuldu.

“İklim değişikliği Avrupa’da tarımsal üretimi bitirebilir”

AÇA raporunda, iklim değişikliğinin olumsuz etkileri nedeniyle tarım ve hayvancılık sektörlerinde üretimin, Avrupa’nın güney ve Akdeniz bölgelerinde azalabileceği, hatta tamamen bitebileceği değerlendirmesine yer verildi.

Tahminlere göre Güney Avrupa’da 2050 yılına kadar buğday, mısır ve şeker pancarı gibi ürünlerde verim, %50’ye kadar düşecek. Bu da çiftçi gelirlerinde önemli azalmaya neden olabilecek.

Benzer bir senaryoda, tarım arazisi değerlerinin Güney Avrupa’nın bazı bölgelerinde 2100 yılına kadar %80’den daha fazla azalacağı ve bunun tarımsal arazilerin terk edilmesine neden olacağı öngörülüyor.

Ajansın raporunda, bu nedenle, kuraklık, sıcak hava dalgaları ve sel gibi hava olaylara karşı dayanıklılığı arttırmak için iklim değişikliğine uyumun Avrupa Birliği tarım sektörü için öncelikli olması gerektiğinin altı çizildi.

Avrupa’nın güneyi, iklim değişikliğinden en fazla etkilenen bölge

Küresel ölçekte dünyada tarımsal üretime tehdit oluşturan iklim değişikliğinin olumsuz etkileri, özellikle güney Avrupa’da gözleniyor. İklim değişikliğine uyum konusundaki çalışmalarla sağlanan ilerlemelere rağmen, tarım sektöründe, özellikle de çiftlik düzeyinde uyum için çok daha fazla şey yapılması gerekiyor. Rapora göre, gelecekteki AB politikalarının, sektördeki geçişi kolaylaştıracak ve hızlandıracak şekilde tasarlanması gerekiyor.

AÇA Genel Direktörü Hans Bruyninckx, “İklim değişikliğinin olumsuz etkileri Avrupa’da zaten hissedilmektedir. AB’nin birçok yerindeki son sıcak hava dalgası da dahil olmak üzere aşırı hava koşulları, çiftçiler ve AB tarım sektörü için ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Gelecekteki iklim değişikliğinin daha uzun süren mevsimler ve daha uygun üretim koşulları nedeniyle bazı olumlu etkileri olabilir. Ancak sektörü olumsuz etkileyen aşırı olaylardaki artış, bu etkilerden daha ağır basacaktır” dedi.

Raporda, AB’de gıda güvenliği tehdit altında olmamakla birlikte, dünya genelinde artan gıda talebinin önümüzdeki yıllarda gıda fiyatları üzerinde baskı yaratabileceği belirtiliyor.

Tarım, iklim değişikliğinin itici gücü!

Tarım sektörünün sera gazı emisyonlarındaki rolüne de vurgu yapılan AÇA Raporu’na göre, tarım kaynaklı sera gazı emisyonlarının alınan önlemlerle 1990’dan bu yana azalırken, sektörün AB sera gazı emisyonu azaltma hedeflerine katkıda bulunmak için daha fazla çaba sarf etmesi gerekecek.

Sera gazı ve hava kirletici emisyonlarını azaltmak için, Avrupa’nın gıda sistemini yeniden şekillendirmesi ve gübre, gübre depolaması ve hayvancılıktan kaynaklanan tarımsal emisyonları azaltması gerekiyor.

Hedeflere ulaşmak için tüketici davranışlarının da değişmesi gerekecek. Diyetleri değiştirmek, daha az et yemek ve yemek israfını azaltmak, tarım sektörü kaynaklı emisyonların azaltılmasına katkı yapacak.

Benzer Haberler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.