Bakan Pakdemirli, Tarım Orman Şurası’nın tarihini açıkladı!

 Bakan Pakdemirli, Tarım Orman Şurası’nın tarihini açıkladı!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bu yıl üçüncüsü yapılacak Tarım Orman Şurası’nın 18 Kasım’da düzenleneceğini açıkladı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, kışlık sebze tohumculuğunda yerli tohum kullanım oranını ilk aşamada yüzde 30’lara, uzun vadede yüzde 50’nin üzerine çıkarmayı hedeflediklerini bildirdi. Pakdemirli, Tarım Orman Şurası’nın 18 Kasım’da yapılacağını da açıkladı.

TÜBİTAK tarafından desteklenen ve Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) tarafından yürütülen Kışlık Sebze Yetiştiriciliğinde Hat ve Çeşit Geliştirme Projesi’nin tanıtım toplantısı, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin katılımıyla yapıldı.

 

“Tohum, Milli Güvenlik meselesi”

Konuşmasında gıda sektörünün, enerji ve savunma sanayi kadar önemli olduğunun altını çizen Pakdemirli, Türkiye’nin büyük bir üretici ülke olarak 82 milyon vatandaş, 50 milyona yakın turist ve 4 milyon mülteci olmak üzere toplam 136 milyon insanın gıda ihtiyacını karşıladığını söyledi.

Tohumu bir milli güvenlik meselesi görerek hareket ettiklerini dile getiren Pakdemirli, “Tohumluk ithal eden değil, büyük oranda tohumluk ihraç eden bir ülke haline geldik. 2002 yılında 17 milyon dolar olan tohum ihracatımız, 2018 yılında yaklaşık 9 kat artarak 152 milyon dolara yükseldi. Bugün ülkemizde kullanılan hububat ve baklagiller tohumlukları ile yağlı tohumlardan aspir, susam, yer fıstığı çeşitlerinin yüzde 100’ü yerlidir. Sebze tohumculuğunda önemli aşamalar kaydettik. Ülkemiz Avrupa ülkeleri de dâhil olmak üzere 86 ülkeye tohumluk ihraç ediyor. İsrail ve Hollanda’ya artık tohum satan bir konuma gelmiş durumdayız.” dedi.

 

Yazlık sebzelerde yerlilik oranı yüzde 50’nin üzerine çıktı

Yürütülen projelerle yerli yazlık sebze türlerinde yerlilik oranını yüzde 50’nin üzerine çıkardıklarını vurgulayan Bakan Pakdemirli, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünün (TİGEM) de sertifikalı hububat tohumu üretimini bu yıl 180 bin tona, 2021 yılında 220 bin tona ve 2023 yılında 300 bin tona çıkarmayı hedeflediğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde yürütülen Mirasımız Ata Tohum Projesi ile üretilen ürünlere vatandaşların zincir marketlerden erişme imkânına sahip olduğunu belirten Pakdemirli, kış gelirken bu kapsamda bir müjde vermek istediğini kaydetti. Pakdemirli, “Proje kapsamında TİGEM tarafından üretilen fideler, Tarım Kredi aracılığıyla sözleşme yapılan üreticilere dağıtıldı. Çiftçilerin ürettiği yazlık sebzeler, zincir market mağazalarında tüketicinin beğenisine sunuldu. Şimdi aynı şekilde proje kapsamında üretilen kışlık sebzelere de inşallah 30 gün sonra yine bu mağazaların reyonlarından ulaşacaksınız.” diye konuştu.

Kışlık sebzelerde de yerlilik oranı artacak

Kışlık Sebze Yetiştiriciliğinde Hat ve Çeşit Geliştirme Projesi ile de nispeten zayıf olunan kışlık sebze türlerinde yerli çeşitleri geliştirmek, yerli ve milli üretim stratejisine katkı sağlamak istediklerini vurgulayan Bekir Pakdemirli, şöyle devam etti:

“Amacımız, 5 araştırma enstitümüz, 7 üniversite, özel sektörden 3 firmayla kışlık sebze tohumculuğunda yerli tohum kullanım oranını ilk olarak yüzde 30’lara, akabinde uzun vadede yüzde 50’nin üzerine çıkarmak. Bunun için kışlık sebze türlerinden, ülkemizin üretiminde ilk 10 sebze türü içinde yer alan ve yetiştiriciliğinde yabancı kökenli hibritlerin yoğun olarak kullanıldığı soğan, havuç, marul, kırmızı baş lahana ve brokolide gen havuzlarını genişleterek amaca uygun yeni hat ve çeşitlerin geliştirilmesini hedefledik.”

 

Sertifikalı tohum üretimi

Bakanlıkça yetkilendirilmiş sertifikalı tohum üretimi yapan 902 üretici firma bulunduğunu bildiren Pakdemirli, “Üretici firma sayısı 2002’de 150 idi, şimdi 902 oldu. Yani 17 yılda firma sayısında 6 kat artış gerçekleşti. Yine bu firmalar aracılığıyla çiftçilerimizle 2018 yılında 53 bin üretim beyannamesi yapılarak, tarla, depo ve laboratuvar kontrollerini sağlamak suretiyle 3,9 milyon dekar alanda sertifikalı tohum üretimi yapıldı. Sertifikalı tohum üretimi, 2002’den beri 7 kattan daha fazla artarak 2018 yılında 1 milyon 60 bin tona ulaştı. 2023 hedefimiz ise 2 milyon ton üretim ve 500 milyon dolarlık ihracattır” ifadelerini kullandı.

TAGEM bünyesinde 3 bin türe ait, 121 bin tohum örneği saklandığına işaret eden Pakdemirli, “Buradan açıkça davet ediyorum, çeşit ıslah etmek ve teknoloji geliştirmek isteyen üniversitelerimiz ve özel sektörümüz buyursunlar, TAGEM’i ziyaret etsinler.” diye konuştu.

 

Tarım Orman Şurası 18 Kasım’da yapılacak

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, 81 ilde gerçekleştirilecek 11 Milyon Fidan Dikim Töreni’nin 11 Kasım’da, Tarım Orman Şurasının da 18 Kasım’da yapılacağını belirterek, tüm vatandaşları bu iki etkinliğe davet etti.

Şura için Hollanda’da yaşayan tüccardan Çin’de tekstil işi yapan ipek üreticisine kadar pek çok kesimden görüşler gelmeye devam ettiğini bildiren Pakdemirli, “Tarımın bir ders olarak tekrar müfredatta yer almasını isteyen de var, okul bahçelerine hobi bahçeleri kurulmasını teklif eden de. Bütün teklif, tavsiye, proje ve girişimler arkadaşlarımız tarafından özenle tasnif ediliyor” dedi.

Benzer Haberler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.