CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: SELİNOS DERESİ ISLAHI İLE BERGAMA BİR BAŞKA GÜZEL OLACAK

 CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: SELİNOS DERESİ ISLAHI İLE BERGAMA BİR BAŞKA GÜZEL OLACAK

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, İzmir’in Bergama ilçesinde halka hitap etti.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin de katıldığı Bergama programındaki hitaplarında 2002’den bugüne 152 bin Bergamalıya toplamda 140 milyon lira tutarında ayni ve nakdi yardım yaptıklarına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan “Bergamalı çiftçi kardeşlerimize toplam 413 milyon lira tutarında tarımsal destek verdik. 2003 yılından bugüne kadar ilçemizde 5 baraj ve 2 göleti tamamladık. 6 adet sulama tesisini inşa ederek toplamda 7 bin 300 dekar tarım arazisini sulamaya açtık. Unutmayın, bir zaman İzmir susuz muydu? Peki Gördes Barajı’nı kim yaptı? Biz yaptık ve Gördes Barajı’ndan İzmir’in su sıkıntısını giderdik. Aslında bu görev kimindi? Büyükşehir Belediyesinindi, yapamadı” diye konuştu.

Bergama Kırcalar sulamasının ikmal ihalesini bu yıl içinde yapacaklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bergama için proje ve planlama safhasında 7 adet sulama tesisi daha olduğunu dile getirdi.

İzmirli olan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin bunları süratle bitireceğini ifade eden Erdoğan, “İlçemizdeki 8 deremizin ıslah çalışmasını yaptık. Bir derenin ıslah çalışması devam ediyor. 3 derenin ıslahı için ise plan, proje çalışmamız sürüyor.” dedi.

“SELİNOS DERESİ ISLAHI İLE BERGAMA BİR BAŞKA GÜZEL OLACAK”

Bergama Selinos Deresi ıslah çalışmasını alana kurulan ekrandan vatandaşlara gösteren Erdoğan, bu çalışmayla Bergama’nın bir başka güzel olacağını söyledi.

“Tarihi kentimizin ortasında, bakımsız ve atıl bir durumda bulunan Selinos Deresi’ni ıslah edip halkımızın ve turizmin hizmetine sunacağız”  diyen Erdoğan “Proje ile tarihi dereyi kenarında gezinti alanlarının yer aldığı ve hatta suda gondolların yüzdüğü bir alan haline getireceğiz. Bitkisel ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması konusunda 3 projeye 2 milyon liralık hibe desteği sağlayacağız. Bergama ilçemize, anneler bu çok önemli, inşallah Tarım Kredi Kooperatif marketini burada açacağız. Burada gayet uygun fiyatlarla istediğinizi bulacaksınız. Asla burada vatandaşı sömürmek yok. Bunu halkımız hizmet alsın, diye yapıyoruz ve Türkiye genelinde Tarım Kredi olarak 1500 bu şekilde market açacağız” değerlendirmesinde bulundu.

“SON 17 YILDA İLÇEDE 2 MİLYON 800 BİN ADET FİDANI TOPRAKLA BULUŞTURDUK”

Son 17 yılda ilçede 2 milyon 800 bin adet fidanı toprakla buluşturduklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada hayata geçirilecek projelere ilişkin çalışmaları da ekrandan vatandaşlarla birlikte izledi.

Arıcılığı geliştirmek ve organik bal üretimini desteklemek için şehit polis Fethi Sekin Bal Ormanı’nı ve Çınarlı mesire yerini kurduklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle devam etti:

“Orman köylerinde yaşayan 661 aileye 17 yılda toplam 10 milyon lira ferdi proje kredi ve desteği sağladık. Bugüne kadar 10 köye 33 bin 500 adet ceviz, badem, kestane, zeytin gibi gelir getirici fidan diktik. İlçemizdeki orman yangınları ile mücadele için 216 kilometre orman yolu ve 2 adet köprü yaptık. Bu yıl 12 kilometre daha orman yolu yapıyoruz. 17 köyün ulaşımını sağlayan Sindel Köprüsü’nü ilçemize kazandırdık. İlçemizde bulunan ecdat yadigarı Şadırvan Camisi ve Selçuklu Minaresi’nin Hacı Hekim Caminin, Hacı Hekim Hamamı’nın ve Kurşunlu Camii ve Mescitaltı Mescidi’nin restorasyonlarını yaparak bunların da ihyasını sağladık”

Benzer Haberler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.