İl Tarım Müdürlüğünde İnsansız Hava Aracı (İHA) Kullanıcı Eğitimi Verildi

 İl Tarım Müdürlüğünde İnsansız Hava Aracı (İHA) Kullanıcı Eğitimi Verildi

Iğdır genelinde ilk olarak yapılan ve İl Tarım Müdürlüğü teknik ekiplerince projesi hazırlanan, Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) tarafından desteklenen Drone eğitimi İl Müdürlüğünde yapıldı.

İnsansız Hava Aracı (İHA) 1 Kullanımı konusundaki eğitim 5 gün süreyle toplam 36 saatlik eğitime kurumdaki ve diğer kamu kurumlarından toplam 50 kursiyer katıldı. İHA -1 Eğitimi 4kg-25 kg arasındaki insansız hava araçlarının kullanımı için verildi.

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan İl Müdürü Özkan Yolcu, “Projenin amacı; Müdürlüğümüzün çalışma bölgelerinde tarım ve hayvancılık alanında pek çok konuda gerek çiftçilerimize, gerekse Kamu kurum ve kuruluşlarına daha kaliteli ve hızlı hizmet götürebilmektir.

Bu hizmetler içerisinde doğal afet sonrası tarım arazilerinde ki hasar tespit çalışmaları, ürün ve havza bazlı desteklemeler, arazi sınıflandırmaları, köy yerleşik alanlarının belirlenmesi, arazi ıslah çalışmaları, imar planı çalışmaları, ‘tarımsal drenaj ve sulama gibi birçok bitkisel ve hayvansal üretim parametrelerinde doğrudan ve dolaylı olarak hizmet verdiğimiz İl ve İlçelerde, köy yerleşik alanlarında faaliyet gösteren yaklaşık 15.000 üreticimiz bu sayede projemiz sonucunda teknik personellerimizin hizmet kalitesi ve hızlarının artmasından dolayı uzun vadede söz konusu parametrelerde kaliteli hizmet alacaklardır. Tüm bu üreticilerimiz, gerçek ve tüzel kişilikleri oluşturan 188.857 vatandaşımız projemizin nihai yararlanıcısı olacaktır” dedi.

Eğitimin son günü kursiyerler sınava tabi tutulduktan sonra kursumuz sona erdi.

Benzer Haberler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.