ISPARTA UYGULAMALI BİLİMLER ÜNİVERSİTESİ’NDEN BAKAN PAKDEMİRLİ’YE FAHRİ DOKTORA PAYESİ

 ISPARTA UYGULAMALI BİLİMLER ÜNİVERSİTESİ’NDEN BAKAN PAKDEMİRLİ’YE FAHRİ DOKTORA PAYESİ

Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli, Isparta’da Uygulamalı Bilimler Üniversitesi tarafından düzenlenen Akademik Biniş Töreni ile Kadın Çobanlarımıza Plaket Takdimi Törenlerine katıldı. Törenler öncesi, kendisine tevdi edilen fahri doktora payesini de alan Bakan Pakdemirli, ülke ekonomisi için oldukça stratejik bir konumda bulunan Tarım konusunda üniversitelerin önemi üzerinde durdu.

“24’ÜNCÜ YÜZYIL’ TARIMINDAN GERİ KALMAMALIYIZ!”

“Üretici-devlet-üniversite-özel sektör işbirliği” ile stratejiler yürütüldüğünü, projeler üretildiğini belirten Bakan Pakdemirli, yalnız teoriye değil, pratiğe de hitap eden uygulamaların başarıya ulaşacağını ifade ederek; “Bizim; az girdi ile en az iki kat ürün verimliliğine ulaşmamız lazım! Bizim; en az alandan en yüksek verimi sağlamamız lazım! Bunu başaran ülkeler, buna “24’üncü Yüzyıl” tarımı diyor! İşte bunun için, bu yüzyıldan bizim de milletçe ve memleketçe geri kalmamamız gerekiyor” dedi.

SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM İÇİN ÜNİVERSİTELER ÖNEMLİ BİR YERE SAHİP

Geçtiğimiz yıl da özelikle üzerinde durulan ‘Sürdürülebilir Üretim’ konusuna bir kez daha değindi Bakan Pakdemirli. Ülkemizin bu hedefi yakalayabilmesi için üniversitelere ihtiyacı olduğunu belirterek; “Üniversitenin, akademinin, ilmin ve eğitimin tarımda ne derece önemli olduğunu, ekonomi doktoru olduğum kadar, bir çiftçi olarak da çok iyi biliyorum. Şunu da iyi biliyorum ki: Üniversiteler, ülkelerin istikbalidir! İstikbal de; sağlam bir tarih bilinci ve vizyoner bir hedefler silsilesi ile mümkün olabilir! Elbette bizim geçmişten öğreneceğimiz çok şey var. Biz nerede yitirdiysek ilmi, orada arayacağız. Nerede kaybetmeye başladıysak zaferlerimizi, o meydanda bulacağız” dedi.

Bakan Pakdemirli, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nde gençlere, “Analitik düşünün, teori ve pratiği beraber yürütün, dil ve teknoloji kullanmayı mutlaka öğrenin” nasihatinde de bulundu.

83 MİLYON VATANDAŞ İÇİN 83 MİLYON FİDAN

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Geleceğe Nefes Kampanyası kapsamında bu yıl yeni bir hedef belirlediklerini ifade ederek, “83 milyon vatandaşımız için 83 milyon fidanı birlikte dikeceğiz. Allah’a şükürler olsun ki milletimizin vatan, millet sevgisinin yanında yeşil sevgisi de çok önde gelen sevgilerden bir tanesi. Milletimizle bu kampanyaları sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

“BAKANLIĞIMIN EN MUTLU GÜNÜNÜ YAŞADIM”

Cumhuriyet tarihini en önemli kampanyalarından biri olan Geleceğe Nefes Kampanyası’nı gerçekleştirdiklerini aktaran Pakdemirli, bunu Bakanlığın kampanyası olarak başlattıklarını ama milletin kampanyası haline getirdiklerini vurguladı.

Kasımın 11’inde saat 11.11’de 1 milyon 400 bin insanın tüm Türkiye’de fidan dikmek için 7’den 70’e sahaya çıktığını anımsatan Pakdemirli, şöyle devam etti:

“O gün 13,8 milyon fidanı 4 saat gibi kısa bir sürede dikerek tarihe not olarak iki Guinness Dünya Rekoru kırdık. O gün bakanlığımın en mutlu gününü yaşadım. Güzel bir kampanya oldu. Bu sene yeni bir hedef koyduk. 83 milyon vatandaşımız için 83 milyon fidanı birlikte dikeceğiz. Allah’a şükürler olsun ki milletimizin vatan, millet sevgisinin yanında yeşil sevgisi de çok önde gelen sevgilerden bir tanesi. Milletimizle bu kampanyaları sürdürmeye devam edeceğiz. Nisanda 2020’deki Geleceğe Nefes Kampanyası’nın lansmanını yapacağız. Cumhurbaşkanımıza özellikle teşekkür ediyorum, bu heyecanımızı, milletin heyecanını gördü ve 11 Kasım’ı Milli Ağaçlandırma Günü ilan ederek vatandaşlarımıza ve tüm ülkemize hediye etti.”

“DEMİREL’İN KATKISI OLDU”

Bakan Pakdemirli, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in hayatını tohumu ve buğday tanelerini yeşertmek için yatırımlara adadığını da söyledi.

Demirel’in, Türkiye’nin baraj yatırımlarına büyük katkısı olduğunu vurgulayan Pakdemirli, “Çünkü mahsulün olması için suya ihtiyaç vardı. Bozkırların yeşile  dönmesi gerekiyordu. Bunun için Sayın  Demirel, mücadele etti ama tabii ki en büyük mücadele hükümetimiz döneminde oldu. Türkiye tarihinde yapılmış olan barajların tam 3 mislini hükümetimiz inşa etti. Burada da Sayın Cumhurbaşkanımıza sektörün paydaşları olarak  teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Pakdemirli, gençlere yaptıkları her işi büyük saygı, emek ve aşkla yapmaları ve en az bir yabancı dil öğrenmeleri tavsiyesinde de bulundu.

Benzer Haberler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.