MEYVECİLİK ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ ’NDE ŞEFTALİ HASAT BAYRAMI YAPILDI

 MEYVECİLİK ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ ’NDE ŞEFTALİ HASAT BAYRAMI YAPILDI

Eğirdir/Isparta’da bulunan Meyvecilik Araştırma Enstitüsü’nde “Farklı Dikim Sıklığı Ve Terbiye Sistemlerinin Şeftalide Verim Ve Kalitesine Etkileri” isimli projenin sonuçları şeftali hasat bayramı ile tanıtıldı.

Etkinliğe, Genel Müdürlüğümüz Bahçe Bitkileri Araştırmaları Daire Başkanı Gökhan KIZILCI, Bitki Sağlığı Araştırmaları Daire Başkanı Dr. Suat KAYMAK, Eğirdir Kaymakamı Adem ÇELİK, Eğirdir Belediye Başkanı Veli GÖK, Isparta Tarım Orman İl Müdürü Enver Murat DOLUNAY, BAKA Genel Sekreteri Volkan GÜNER, ISUBÜ Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Dekan Yardımcısı Metin MÜJDECİ, özel sektör temsilcileri, muhtarlar, Denizli, Çanakkale, İzmir, Konya, Mersin ve Isparta illerinden üreticiler ve teknik elemanlar katıldı.

İstiklal marşı ve saygı duruşunun ardından Enstitü Müdürü Dr. Şerif ÖZONGUN ile Bahçe Bitkileri Araştırmaları Daire Başkanı Gökhan KIZILCI açılış konuşmalarını yaptılar. Konuşmaların ardından proje lideri Doç. Dr. Melike ÇETİNBAŞ, proje çalışmalarını ve sonuçlarının tanıtıldığı bir sunum yaptı. Proje sonuçlarında şeftalide kalite kaybı olmadan verimde %20-80 oranında artış sağlandığı, net karlılığın %50-90 arasında olduğu, ilk yatırım masraflarının 3 yıl gibi kısa bir sürede karşılandığı, işgücü ve maliyetlerinin aldığı, yüksek yetiştiricilik modelinin geliştirildiğini belirtti. Program plaket töreninin ardından uygulama bahçesinin gezilmesi ile son buldu.

Benzer Haberler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.