Şanlıurfa’da tarım toplantısı yapıldı

 Şanlıurfa’da tarım toplantısı yapıldı

Şanlıurfa’da Tarımsal Yayım ve Danışmanlık İl Teknik Komitesi özel gündemle toplandı. Yapılan toplantıda önemli kararlar alındı.

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) işbirliğinde Eskişehir’de uygulanan “Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetlerinin Güçlendirilmesi” teknik iş birliği projesi kapsamında bitkisel üretim paydaş danışma grubu, hayvansal üretim paydaş danışma grubu ve kırsalda kadın paydaş danışma grubu tarafından hazırlanan raporlar, Şanlıurfa’da Tarımsal Yayım ve Danışmanlık İl Teknik Komitesine sunuldu.

BİLGİLER VERİLDİ

Tarımsal Yayım ve Danışmanlık İl Teknik Komitesinin Başkanlığını yapan İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Murat Çakmaklı açılış konuşmasında komitenin gündemi hakkında bilgi verdi ve protokol konuşmalarına geçildi. FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı Dr. Ayşegül Selışık, yaptığı konuşmasında proje hakkında bilgi verdi. Eğitim ve Yayım Daire Başkanı Aysel Asıl proje kapsamında oluşturulan paydaş danışma gruplarından beklentiler ve il yayım programlarına uygulanabilirliği konusunda bir konuşma yaptı. Protokol konuşmaları sonrası Tarımsal Danışmanlık Hizmetleri Çalışma Grup Sorumlusu Şeref Çakır ile  FAO Türkiye Temsilciliği Program Sorumlusu Sheikh Ahaduzzaman projenin işleyişi ve süreç konusunda teknik komite üyelerini bilgilendirdi.

HAZIRLANAN RAPORLAR SUNULDU

Bitkisel Üretim Paydaş Danışma Grubu “Pamukta münavebe ve alternatif ürün” konusunda, Hayvansal Üretim Paydaş Danışma Grubu “Beslenmeye bağlı döl tutmama(infertilite) problemleri”, Kırsalda Kadın Paydaş Danışma Grubu ise “Pazar ve pazar sorunlarının giderilmesi” konusunda hazırlanan raporlarını sundu. Sunumlar sonrası il teknik komite üyeleri raporlar hakkında görüşlerini belirterek tartışmaya açıldı. Tartışma ve görüş alışverişi sonrası sunumlarda yer alan konuların il yayım programında yer almasına, alınan kararların imza altına alındıktan sonra Bakanlığın ilgili birimleri ile paylaşılmak üzere Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığına gönderilmesine  karar verildi.

SULAMA BİRLİĞİ ZİYARET EDİLDİ

Komite toplantısı sonrası Eğitim ve Yayım Daire Başkanı Aysel Asıl, personeller ve Şanlıurfa Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Mehmet Sait Güneş  ile birlikte Cullap Sulama Birliği Başkanlığı ziyaret edildi. Birlik bünyesinde tarım danışmanı olarak görev yapan iki ziraat mühendisi yaptıkları çalışmaları anlattı, yaşadıkları sorunları ve önerilerini paylaştı. Toplamda yasal olarak 60 çiftçiye danışmanlık hizmeti verdiklerini  ancak birliğe gelen ve bilgi almak isteyen çiftçilere de yardımcı olduklarını, tarım danışmanı olarak çalışmaktan mutlu olduklarını ifade etti.

KADINLARA YÖNELİK EĞİTİM PROGRAMI DÜZENLENDİ

Daha sonra kadın çiftçilere yönelik planlanan eğitim programına geçildi. İki buçuk gün olarak gerçekleştirilen kadın çiftçi eğitim programına 31 kadın çiftçi katıldı. Eğitimde Prof. Dr. Kürşat Demiryürek uzman Nevin Şenol, Dr. Özdal Köksal tarafından; tarımda kadının önemi, yeri,  toplumsal cinsiyet ve temel kavramlar, ihtiyaç değerlendirme çalışmaları ve grup aktiviteleri,  tarımsal pazarlama ve tanımı, pazar yaklaşımları, pazar karması ve ürün geliştirme, girişimcilik kavramı ve girişimcilerin özellikleri, tarımda kadın girişimciliği, tarımsal pazarlamanın yardımcı hizmetleri, kanvas iş geliştirme modelinin tanıtılması tartışılması, kooperatif kavramı, kooperatiflerin toplumsal ve ekonomik kalkınmadaki rolü, Türkiye’de ve Dünya’da başarılı kooperatif örnekleri, kadın kooperatifleri uygulamaları, kadınlara yönelik tarımsal destek ve hibe programları, kooperatif organları, kuruluş ve işleyişi konularında eğitim verildi.

KADIN ÇİFTÇİLERE BELGE VERİLDİ

İnteraktif olarak gerçekleşen eğitim sonunda kadın çiftçilere katılım belgesi verilerek eğitim hakkında görüşleri alındı. Aldıkları eğitimden oldukça mutlu olduklarını belirten kadın çiftçiler, bu tür eğitimlerin sıklıkla düzenlenmesini istediklerini belirtti.

Benzer Haberler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.