Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli 7 Ekimde Kayseriye geliyor

 Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli 7 Ekimde Kayseriye geliyor

Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli 7 Ekim Pazartesi günü Kayseri´ye geliyor. Aslında bu ziyaret daha önce planlanmıştı. Ziyarette, Pakdemirli´nin yardımcısı olan hemşerimiz Mustafa Aksu´nun babası ve amcası tarafından Develi KAYÜ Kampüsü´ne yaptırılan fakülte binasının açılışı da yapılacaktı.

Açılışın yapılacağı gün Bakan Yardımcısı Mustafa Aksu´nun babaannesi, Muzaffer ve Nazif Aksu´ nun anneleri vefat edince, program ertelenmişti.

İşte ertelenen o programın, 7 Ekim Pazartesi günü yenilenmesine karar verilmiş.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli´nin bu ziyareti normal bir bakan ziyareti olarak görülmemeli. Programın organizasyonunu da yapan Bakan Yardımcısı Mustafa Aksu ile telefonda konuştum. Aksu ziyaretle ilgili diyor ki: “ Sayın Bakanımız tarım ve hayvancılık sektöründeki destekleme paketlerini Kayseri´de açıklayacak. Bakan Bey ile birlikte bakan yardımcıları ve 15 kadar genel müdür de Kayseri´ye gelecek…”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli´nin ülkemizde birçok sektörü ilgilendirecek bakanlık destek programını ve paketini Kayseri´ de açıklayacak olması önemli. Bakan´ın konuşmasının yaygın haber kanalları tarafından da canlı verileceğini sanıyorum. Muhtemel ki Bakan ile birlikte Ankara ve İstanbul´dan da çok sayıda meslektaşımız da gelecek. Bu ziyaretin Kayseri´nin tarım ve hayvancılık alanındaki ürünlerinin tanıtımına da katkı sağlayacağına inanıyorum.

Ekimin ilk hafta sonu AK Parti´ nin Kızılcahamam´da geleneksel kampı varmış. Burada daha çok TBMM´nin yeni dönemine ilişkin çalışma esasları konuşulacak. Bakan Pakdemirli Kayseri´ye Kızılcahamam´dan; Yardımcısı Aksu da Bakanlık´la ilgili bir konu için gideceği Fransa dönüşü şehrimize gelecekmiş.

7 Ekim´de öğleden evvel Kayseri´de düzenlenecek toplantıdan sonra, Pakdemirli ve beraberindeki heyet, öğleden sonra da Develi´ye geçerek ‘baba dostları da olan´ Muzaffer ve Nazif Aksu´nun (Aksu Madencilik) Kayseri Üniversitesi´nin ilçe kampüsüne yaptırdığı fakülte binasının açılışını gerçekleştirecek.

Bakan Pakdemirli´nin Kayseri ziyaretini bizim de iyi değerlendirmemiz lazım. Bakan Yardımcısı Mustafa Aksu geçtiğimiz ay içerisinde 9 genel müdürle şehrimizi ziyaret etti. Orada sorunların bir bölümü konuşuldu. Malum bazı kararlar ancak bakan talimatıyla hayata geçebiliyor. Sulama projeleri başta, tarım ve hayvancılıkla ilgili beklentilerimiz Bakan Pakdemirli´ye en üst perdeden aktarılmalı.

 

KALE AÇILIYOR

Kayseri Kalesi´nin içini henüz görmedim. Bugün inşallah açılıştan sonra gezecek ve gözlemlerimi de pazartesi sizlerle paylaşacağım.

Kale 18 asırlık bir maziye sahip. Selçuklular döneminde de önemli eklemeler yapılmış. İç kale etrafını çevreleyen kanal ve küçük yükseltiler dışında genel olarak ayakta. Ama dış kalenin neredeyse yarısı zamanla yok olmuş durumda.

Osmanlı´nın son dönemine kadar iç kale içerisinde ikamet ediliyordu. Cumhuriyet döneminde adeta bir pazar yeri konumunda kullanılan kale için 1988´de sarraflarla bir proje hayata geçirilmiş, sonra kale seyyarlarla birlikte yeniden pazar yerine dönünce, boşaltılarak bugün hizmete girecek projenin temeli 2013´de atılmıştı.

Bu projenin hayata geçirilmesi epeyce uzun sürdü. Sonradan kale duvarları ile burçların restorasyonu da eklendi. Bu zaman aldı. Yetmedi Arkeoloji Müzesi´nin taşınması ve Bakanlık´la bir itilafın giderilmesi de epeyce süreci uzattı…

Dilerim bugün açılacak proje Kale İçi´ne uygulanan son çalışma olur. 30-40 yıl sonra yeni bir proje daha uygulamayız. Arkeoloji Müzesi´nin buraya taşınması ile Kale İçi´nin bir kültür ve sanat merkezi olması artık kaçınılmaz hale gelmiştir.

Kale İçi sadece gündüzleri değil, akşamları da makul bir saate kadar açık kalmalı, insanlar güvenli bir şekilde burada etkinliklere katılabilmeli, çay içip yemek yiyebilmelidir.

Buradaki açık ve kapalı mekanlarda hava şartlarına göre sürekli etkinlikler düzenlenmeli. Hatta mümkünse şehirle ilgili veya vatandaşların ilgisini çekebilecek sergi ve gösterimler yıl boyunca sürdürülmelidir.

Özellikle meydana bakan cephede seyir ve çay içme noktaları olduğunu biliyorum. Buraların çok geniş olduğunu sanmam. İnsanlar bu mekanlarda bir bardak çay içip saatlerce oturmamalı. Bu yönde gerekli tedbirler de umarım alınır.

Kale İçi´nin son durumunu ben de merak ediyorum. Eminim yukarıda yazdıklarımın çok daha ötesinde güzellikler var kale içerisinde. Misafirlerimizi öncelikle götüreceğimiz bir mekan olacaktır, olmalıdır Kale İçi.

 

Mış… Miş… Muş…

00- Özhaseki, KAYÜ öğrencileri ile şehircilik birikimlerini paylaşmış.

00- Tarım Bakanı Pakdemirli, 7 Ekim´de Tarım ve Hayvancılık Destek Programı´nı Kayseri´de açıklayacakmış.

00-  Hacılar´a yeni Milli Eğitim Müdürü atanmış.

00- Büyükşehir´in önemli bir biriminin başına Ankara´dan atama yapılabilirmiş.

00- Sahte etiketli medikalciler polisten kaçamamış.

00- Kale İçi bugün açılıyormuş.

00- Melikgazi´de kentsel dönüşüm hızla devam ediyormuş.

00- Talas, mahalle zirvelerini Özhaseki´nin de katılımıyla yarın Başakpınar´da sürdürecekmiş.

00-KTO Başkanı Gülsoy şehirde dedikodunun artmasına tepkiliymiş.

 

KULİS BULVARI

ÜÇ ŞEKER FABRİKASI

Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi sade törenlerle bugün üçüncü fabrikanın sezon açılışını yapacak. İki hafta kadar önce Boğazlıyan Şeker Fabrikası sezonun ilk pancarını aldı. Bu hafta başında benzeri organizasyon Kayseri Şeker´de düzenlendi. Bugün de Turhal Şeker´de pancar alımı yapılacak. Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Hüseyin Akay ile telefonda konuştum. Turhal Şeker Fabrikası´nın özelleştirmenin en güzel örneği olduğunu söyledi. Akay, Turhal Şeker Fabrikası´nda özelleştirilen diğer fabrikalara kıyasla kimseyi mağdur etmeden, yöre halkı ve çiftçisi ile uyum içerisinde çarkların döndürdüğünü ifade etti. Pancar çiftçisinin işi hiç de kolay değil. Bunun için pancar üreticisine destek olmak lazım. Hükümetin, Türk Şeker için açıkladığı pancar alım fiyatına 10 lira fazlasını veren Pancar Ekicileri Kooperatifi de bu haliyle çiftçinin takdirini kazanmış gözüküyor.

Veli Altınkaya – Kayseri Haber

Benzer Haberler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.