TARIM PERSONELİNE PAMUK KURSU VERİLDİ

 TARIM PERSONELİNE PAMUK KURSU VERİLDİ

Diyarbakır’da Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüklerince görevlendirilen teknik personele, pamuk toplama makineleri ile yapılan hasatta kontrol hizmetlerinin yürütülmesi, denetlenmesi ile ilgili usul ve esaslar anlatıldı.

DİYARBAKIR – Tarım ve Hayvancılık Diyarbakır İl Müdürlüğünce, ‘2019 Yılı Pamuk Toplama Makineleri İle Hasat Kontrolör Kursu’ verildi. Makine kullanımı, teorik ve uygulamalı olarak anlatıldı.

Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüklerince görevlendirilen teknik personele, pamuk toplama makineleri ile yapılan hasatta kontrol hizmetlerinin yürütülmesi, denetlenmesi ile ilgili usul ve esaslar anlatıldı.

Diyarbakır’da 2019 pamuk toplama sezonunda İVA verilerine dayanılarak tahmini 56 bin 300 hektar alanda pamuk ekimi yapıldığı, yaklaşık  yüzde 95’inin pamuk toplama makineleri ile hasat edilmesi bekleniyor.

Kursiyerlere katılım belgeleri İl Müdür Yardımcısı Mehmet Şefik Türker ile Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Naide Erdoğmuş tarafından takdim edildi.

Gerçekleştirilen eğitimde kontrolörlere; pamuk toplama makineleri ile yapılan hasatta, pamuğun kalitesini koruyarak tarladaki pamuğun zamanında, en az ürün ve kalite kaybı ile tekniğine uygun olarak hasat edilmesini sağlamak ve bu sayede milli servet kaybını önlemek, pamuk toplama makineleri ile yapılan hasatta meydana gelen ürün kayıp ve hasarlarını en alt seviyede tutmak, eğitimsiz ve donanımsız makineli hasat hizmeti verilmesinin önüne geçerek kamu düzeni ve kamu güveninin korunması amacıyla Diyarbakır İli mülki hudutları dâhilinde; pamuk toplama makinelerinin çalıştırılmaları, kullanımları, kontrol hizmetlerinin yürütülmesi ve denetlenmesi ile ilgili usul ve esaslar teorik ve uygulamalı olarak anlatıldı.

Benzer Haberler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.