Tarımın Silikon Vadisi

 Tarımın Silikon Vadisi

Örtü altı tarımın merkezi Kumluca’yı ziyaret eden ISUBÜ Rektörü İbrahim Diler, “Gelin Kumluca, Demre, Finike ve Kaş’ta Tarımın Silikon Vadisini kuralım” dedi

ISPARTA Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (ISUBÜ) Rektörü Prof. Dr. İbrahim Diler, Türkiye’de örtü altı tarımın başkenti olan Antalya’nın Kumluca ilçesini ziyaret etti. Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası’nda (KUTSO) sektör temsilcileriyle bir araya gelen Rektör Diler, tarım-üniversite işbirliği konusunda çağrıda bulundu.

KÜLTÜR DÖNÜŞÜMÜ
KUTSO Başkanı Murat Hüdavendigar Günay’ın ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıda konuşan İbrahim Diler, inovasyon ve ortak akıl vurgusu yaptı. Diler, “Gelin Kumluca, Demre, Finike ve Kaş dinamikleri ile birlikte Tarımın Silikon Vadisini birlikte kuralım. Kültür dönüşümü ve tarımda teknoloji kullanımı konusunda birbirimize destek olalım. 2100 yılında savaşlar su ve tarım kaynakları sebebiyle çıkıyor olacak. 30 yıl sonra dünya nüfusu 10 milyarı aşmış olacak. Biz bu geleceğe birlikte hazırlanalım diyoruz” diye konuştu.

LİKYA TARIM MERKEZİ
Gelecekte tarımda daha az kaynakla, daha fazla üretimi öğrenebilen ülkelerin en güçlü ülkeler arasında olacağına dikkat çeken Diler “Traktörden bu yana çok ciddi inovasyonların olmadığı tarım alanında bulut teknolojileri, uzaktan eğitim, yapay zeka, 5G gibi teknolojiler, birçok konuda imkansızı, imkanlı hale getirme potansiyeline sahibiz” diye konuştu. Diler, deneysel tarla ve seraların yer alacağı Likya Tarım Bilimleri Ve Teknolojileri Merkezi açmayı önerdi.

Benzer Haberler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.