Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı için son fırsat!

 Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı için son fırsat!

23 Kasım’da yapılacak Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı ücretinin yatırılması için süre bugün doluyor. Sınav ücretini yatırmayanlar, başvuru yapamayacaklar.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 23 Kasım’da yapılacak Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı ücretinin yatırılması için tanınan süre bugün (26 Eylül) doluyor. Sınav ücretini yatırmayanların sınava başvurmaları mümkün olmayacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı, 2019 yılı ikinci Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı’nın 23 Kasım 2019 tarihinde Ankara’da Gazi Üniversitesi tarafından belirlenen yerlerde düzenleneceğini duyurmuştu.

Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı Başvuru Kılavuzu, Bakanlığın internet sitesinde yayımlandı.

Sınav ücretini yatırmak için son gün!

Bakanlığın açıklamasında, sınav ücretinin yatırılması için son günün 26 Eylül olduğu anımsatılarak, bu tarihten sonra sınav ücreti kabul edilmeyeceği ve belirtilen sisteme sadece sınav ücretini yatıranlar tanımlanacağından dolayı sistem üzerinden sınava başvuru yapamayacakları ve dolayısıyla sınava giremeyecekleri kaydedildi.

Sınav takvimine göre, 30 Eylül 2019 ile 14 Ekim 2019 tarihleri arasında (sistem bu tarihler arasında açılacak) sınav ücretini yatıran adaylar sınav başvurularını https://tydbis.tarimorman.gov.tr linkine tıklayarak e-devlet şifresi ile girerek yapacaklar. Başvuru kılavuzundaki açıklamalar doğrultusunda istenen bilgilerin doldurulması ve gerekli belgelerin yüklenmesi gerekiyor.

 

Sınava kimler başvurabilecek?

Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı Uygulama Esaslarının 7’nci maddesi hükümlerine göre sınava, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı lise, ön lisans ve lisans düzeyinde tarımsal alanda mezun olmuş kişiler müracaat edebilecek.

Geçerli tarım yayımcısı/danışmanı sertifikası olduğu halde sınava başvuran veya  tarım yayımcısı/danışmanı sertifikası iptal edilen kişilerin başvuruları kabul edilmeyecek. Bu kişilerin sınav ücretleri ise iade edilmeyecek.

Sınava katılanlardan sertifika alma niteliklerine sahip olmadıkları sonradan anlaşılanların sınavları geçersiz sayılarak, haklarında sınava dayalı olarak yapılmış olan tüm işlemler iptal edilecek. Bu durumda olanlar hiçbir hak talebinde bulunamayacaklar.

Adaylar İl Tarım ve Orman Müdürlükleri veya Bakanlık Merkezinden başvuranlar için Uluslararası Tarımsal Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nden (UTEM), Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı ile ilgili detaylı bilgi alabilecekler.

Benzer Haberler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.