Toprak Altı Sulama Sistemi Ekstra Kazanç Sağlıyor

 Toprak Altı Sulama Sistemi Ekstra Kazanç Sağlıyor

TOPRAK ALTI SULAMA SİSTEMİ NEDİR, AVANTAJLARI NELERDİR?

 Toprak altı sulama sistemi insan kontrolünde toprak altına su ilavesiyle taban suyu seviyesinin düzenlemesi faaliyetidir. Yani toprak altına su ilavesiyle bitkinin suyu alması sağlanır. Toprak altı sulama sisteminde su seviyesi, kök bölgesindedir aynı zamanda su seviyesi su ve hava miktarının en iyi şekilde kombine edilmesini sağlayacak yükseklikte muhafaza edilmektedir.  

Toprak altı damla sulama sisteminin sağladığı faydalar;

-Toprak altı damla sulama boruları, UV ışınlarından, hava sıcaklığı değişimlerinden ve toprak üstündeki kemirgenlerden etkilenmez. 

-Bu sistemdeki toprak altındaki borular ısı, ışık ve buharlaşma nedenleriyle damlatıcının su verdiği noktalarda oluşma ihtimali olan kireçlenme ve yosunlanmadan etkilenmez.

-Damlama borusunun makasına göre değişiklik göstermekle birlikte genelde damlatıcılardan 10 yıllık kullanım ömrü boyunca düzenli olarak salgılanan özel madde sayesinde köklerin yol açabileceği tıkanma engellenir.

-Bu sistemde toprak yüzeyinde herhangi bir boru olmayacağı için tarladaki kültürel uygulamalar daha rahat yapılır, tarlaya traktör ya da hasat makinesi gibi makinelerin girişi sırasında sulama sistemi zarar görmez. 

-Toprak altı sulama sistemi genelde toprak işleme derinliğinin altında gömülü olduğu için bakım gereksinimi en alt düzeydedir. Hasat sonrasında toprak işlenmesi için kaldırılıp gelecek sezon tekrar serilmesi gerekmez. Bu sayede iş gücünü azaltır. Boruların hayvanlar yüzünden ya da insan hatası yüzünden zarar görmesi söz konusu değildir ayrıca çalınma gibi bir ihtimali de yoktur. 

Bu sistem sayesinde yeşil alanlar her zaman kullanılabilir, sulama devam ederken bile. Diğer sulama sistemleriyle sulanan yeşil alanlarda sulama yapılırken oluşacak çamur, ya da su birikintisi gibi sorunlar toprak altı sulama sisteminde görülmez. Ayrıca bu sistemde borular toprak altında olduğu için toprak üstünde görüntü kirliliği oluşmaz. 

-Toprak altı sulama sistemi sayesinde yüksek verim alınır. Bitkinin doğrudan kök bölgesine verilen su ve bitki besin malzemeleri sayesinde bitkinin stresi azaltılır, daha sağlıklı bir gelişim sağlanır bu sayede verim artar. Diğer sulama sistemlerinde toprağa su verildikten sonra bir miktarı buharlaşma sonucu gider yani bitki toprağa verilen sudan %100 yararlanamaz, ama toprak altı sulama sistemi sayesinde bitki bu sudan neredeyse %100 yararlanır. Diğer sulama sistemleriyle karşılaştırıldığında su kaybı çok daha azdır, bu da hem iklim değişikliği yüzünden azalan su rezervlerinin korunması hem de ekonomik kazanç için çok önemlidir. 

-Toprak altı damla sulama sistemi sayesinde toprak ve bitkinin yeşil kısmı kuru kalır, yüzey veya aşırı sulamadan kaynaklanan mantar hastalıkları ve meyve ya da sebzelerde oluşan lekeler azaltılır.

-Toprak altı damla sulama sistemi toprak yüzeyinde çıkan yabancı otların çıkmasını önler.

-Bu sulama sistemi sayesinde toprak sıkışmaz, yani toprağın havalanması maksimum düzeyde olur.  

-Normalde toprak yüzeyinin sulandığı sulama sistemlerine su buharlaştıktan sonra toprakta tuzlanma sorunları olur, bu sulama sistemi topraktaki tuzlanmayı azaltır. 

-Toprak altı sulama sistemi sayesinde bitkiye verilen gübre direkt bitki köküne gider, kayıp engellenir, bu sayede bitkiye eksik gübre verilmesi önlenir.

Toprak altı damla sulama sistemi su kaybını azaltır, gereksiz ve fazladan gübre kullanımını azaltır, uzun ömürlü bir sistemdir, yabancı otu azaltacağı için ekstra insan gücüne gerek kalmaz, araziye kolayca makine girebilir ve bu makine sulama sistemine herhangi bir zarar vermez, damlatıcılar tıkanmaz bu sayede sulama sistemi hatalı ürün kayıpları engellenir. Tüm bunlara baktığımızda toprak altı damla sulama sisteminin ekonomik kazanç sağladığını söyleyebiliriz.

Yazar: İkbal KARATAŞ

Benzer Haberler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.