Basınçlı Sulama Sistemlerinde Gübrenin Yüzde 75’i, Suyun %54’ü Boşa Gidiyor

 Basınçlı Sulama Sistemlerinde Gübrenin Yüzde 75’i, Suyun %54’ü Boşa Gidiyor
Paylaş:

Doğa ile savaş halindeyiz, kazanırsak kaybedeceğiz

Dünyada doğayı ve toprakları koruyarak tasarruf etmek ve doğaya katkıda bulunmak pandemiyle birlikte daha da önem kazandı. Siber fiziksel teknolojileri çiftçinin üretim gözü olarak %50’den fazla su ve gübre tasarrufu sağlayan SmartMole’s kurucusu Ziraat Yüksek Mühendisi A.Ömer Yuluğ, katıldığı İzmir Tarım ve Teknoloji Zirvesi’nde önemli bilgiler aktardı ve “Doğa ile savaş halindeyiz, kazanırsak kaybedeceğiz” dedi.

 

SmartMole’s kurucusu Ziraat Yüksek Mühendisi A.Ömer Yuluğ, şu anda tarımdaki en büyük girdi maliyetlerinin su, elektrik, gübre ve işçilik olduğunu belirterek, “Önemli olan topraklara zarar vermeden sürdürülebilir bir üretimi mümkün kılabilmek, bu nedenle biz geliştirdiğimiz siber fiziksel teknolojiyle kökleri tespit ediyor ve sadece o bölgede su ve gübreyi buluşturuyoruz. Teknolojinin artık tarlaya gidemeyen yaşlı Mehmet amcanın elinde duran cep telefonu ile birlikte kullanılabilir olması, o kişilerin tekrar bir noktada ekonomiye katılmasına ve bilinçli bir toplum oluşmasına da neden oluyor. Çok üretken yaşlılarımız var. Tam üretken olması gereken dönemde tarımdan kopmak durumunda da kalabiliyorlar. Bu teknolojiler onları tekrar sahaya çekmek ve onların tecrübelerinden yararlanmak için de büyük bir fırsat. Tarımda insansal hataların bu şekilde azaltılması, su ve gübre açısından hayati önem taşıyor. Sentetik gübre kullanımı azalıyor, yeraltı suları kirlenmiyor mevcut su kaynaklarıyla daha fazla alan sulanabiliyor ya da tasarruf edilebiliyor.” dedi.

Basınçlı sulama sistemlerinde gübrenin yüzde 75’i, suyun %54’ü boşa gidiyor. Yılda 24 milyar ton toprak sonsuza kadar kaybediliyor. Yuluğ; insansal hataların engellenmesi ve alışkanlıkların eğitim süreci beklenmeden yıkılması noktasında dijital teknolojilerin sosyo kültürel pozisyon göz önüne alınarak uyum içerisinde kullanılmasını çok önemsediklerini belirtti. Teknolojilerin pahalı olmadan, satılmadan, çok daha uygun finans yöntemleriyle, abonelik sistemleriyle tabana yayılmasını ve yaygınlaştırılmasını çok önemsiyoruz. Yüzde 97.34 oranında yerli ve milli olarak ürettiğimiz siber fiziksel teknolojisi ile sensör ve su yönetimi alanında da bir ilki başararak yüksek teknolojiyi dünya markası yapma azmi ile ülkemize kazandırmış olmaktan mutluyuz. Doğa ile savaş halindeyiz, kazanırsak kaybedeceğiz.” şeklinde konuştu.

 

SmartMole’s Hakkında: 1997 yılında su yönetimi konusunda da faaliyete başlayan Yuluğ Mühendislik firmasının teknoloji markasıdır. Sulama ve su yönetimi konularında uzman firma, 2009’dan bu yana teknolojiye ve patent çalışmalarına yatırım yapmaktadır. 2017 yılında E.Ü. Teknoparkta şube açan firma, SmartMole’s markasını faaliyete geçirmiştir. Yuluğ Mühendislik, sulama sistemleri ve su yönetimi konusunda ulusal ve uluslararası proje ve taahhüt hizmetleri yanında, SmartMole’s markasıyla tarım 5.0 sensör ve su yönetimi teknolojilerinin CE ve Rohs, Yerli Malı belgeli bir dünya markasıdır. SmartMole’s, doğa kanunları ile uyumlu projeler geliştirmeye ve sosyal sorumluluk bilinciyle farkındalığı artırmaya, küresel ısınmanın etkilerini azaltmaya yönelik çalışmalarına devam etmektedir.

Paylaş:

Benzer Haberler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.