Please or Kayıt ol to create posts and topics.

Sürdürülebilir Tarım İçin Yenilikler

Artan küresel nüfusla birlikte, gıda güvenliği her zamankinden daha kritik. İklim değişikliği daha acil bir endişe haline geldi ve giderek artan sayıda insan sürdürülebilir gıda tedarik etmekle ilgileniyor.

Neyse ki, teknolojideki son gelişmelerle birlikte bu talepleri karşılamak için yeni araçlar geliştiriliyor. Cesurca büyümek için dünyanın, daha temiz, daha yeşil tarım nihai hedefi ile bu yeni inovasyonları uygulaması gerekiyor.

İşte izlemeniz gereken birkaç umut verici örnek.

Dikey Tarım
Tarım için daha az ekilebilir arazi mevcuttur. 20 yıldan daha kısa bir sürede Amerika'da 11 milyon dönümlük tarım arazisi kentsel gelişim için araziye dönüştürüldü. Ancak, tıpkı gökdelenlerin her zaman yukarı doğru inşa edilebilmesi gibi, çiftlikler de olabilir. Dikey olarak büyüyen mahsul tekniği, sürdürülebilir tarımı teşvik etmenin bir yolu olarak popülaritesini artırdı.

Dikey tarım, mahsullerin dikey alanlarda büyümesine izin verir. Daha az alanla daha fazla ürün üretebilir. Ayrıca, kentsel alanların, aksi takdirde kırsal bölgelerden ve yatay çiftliklerden ithal etmesi gereken taze ürünlere erişmesini sağlayacaktır. Ek olarak, dikey çiftlikler, yıl boyunca mahsul üretimine izin veren kapalı, iklim kontrollü bir ortamı tercih edebilir.

Lazer Korkuluklar
Daha yeni bir çiftçilik gelişimi, çiftçiler ve kuşlar arasında devam eden savaşa son veriyor. Karga, sığırcık ve karatavuk gibi haşere kuşları ekinlere zarar verebilir. Daha eski haşere yönetimi, sürdürülebilir veya çevre dostu olmayan haşereleri ortadan kaldırmak için kimyasallar ve pestisitler içeriyordu.

Rhode Island Üniversitesi'nden bir araştırma ekibi sayesinde lazer korkuluk olarak bilinen bir yenilik kuşları caydırabilir. Korkuluk, gün boyunca insanlar tarafından görülmeyen yeşil lazer ışığı kullanır. Onları ekinlerden uzak tutmak kuşları ürkütür. Muhtemelen mahsul kayıplarının çoğunu önleyebilir.

Otomatik Tarım Ekipmanları
Çiftlik ekipmanları, kürek ve tırmıkların icat edilmesinden bu yana çok yol kat etti. Artık birçok büyük ölçekli tarım işletmesi otomatik tarım ekipmanı kullanmaktadır. Bu , işgücü sıkıntısı sorununu çözer ve çiftçilerin bütün gün traktörde oturmak yerine daha anlamlı görevler üzerinde çalışmasına olanak tanır.

Otomatik tarım ekipmanı, bir çiftliği işletmek için gerekli tüm el emeğini yerine getirerek sürekli çalışır. Çiftçiler bu zamanı, çiftliklerini nasıl daha verimli ve sürdürülebilir hale getirebilecekleri konusunda strateji oluşturmak için kullanabilirler. Bu ekipman, kullanılan pestisit ve gübrelerin sayısını sınırlayarak sahaya özel olabilir. Ek olarak, ekipman yakıt kullanımı ve yaklaşan bakımla ilgili uyarılar verebileceğinden, sera gazı emisyonlarını azaltabilir.

Sürdürülebilir Deniz Ürünleri Hasadı
Tarım, meyve, sebze ve tahıl yetiştirenlerden daha fazlasını kapsar. Ayrıca okyanustan gelenler de dahil olmak üzere proteinleri içerir. Nüfusu beslemek için sürdürülebilir kaynaklı deniz ürünleri gereklidir ve gelecek yıllar için yeterli deniz ürünü bulunmasını sağlamak esastır.

Birleşmiş Milletler, yaklaşık 3 milyar insanın birincil diyetlerinin bir parçası olarak deniz ürünlerine bağımlı olduğunu tahmin ediyor . Yerel balıkçılık, yalnızca uzunluk ve ağırlık gereksinimlerini karşılayan deniz ürünlerini tutmak gibi sürdürülebilir hasat tekniklerini öğreniyor. Ek olarak, bazı balıkçılık, kapalı döngü bir sistemin aynı sistem içinde bitki ve balık yetiştirmesine izin veren entegre akuaponiklere sahiptir.

Sulama Kontrol Sistemleri
Tarım bol miktarda su kullanır. Su koruma çabalarına rağmen, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki tarım endüstrisi , ülkenin su tüketiminin yaklaşık %80'ini oluşturuyor . Sulama sistemleri gıda üretmek için gereklidir. Su olmadan bitkiler büyüyemez. Bununla birlikte, tarımda sürdürülebilirliği teşvik etmek için çiftliklerin suyu korumak için yenilikleri uygulaması gerekiyor.

İzleme sistemleri ve sulama kontrolü ile çiftçiler, ekinlerinin ne kadar suya ihtiyaç duyduğu konusunda daha hassas olabilir. Sensörler, toprağı her gün ıslatmak yerine, sulama sistemine her bitkinin ne kadar suya ihtiyacı olduğunu söyleyebilir. Ayrıca yenilikçiler, çiftçilerin ekinleri için sulama zamanları planlayabilmeleri ve suyu nasıl tasarruf edeceklerini öğrenebilmeleri için Irrigator Pro adlı bir uygulama geliştirdi .

Mahsul İzleme için Drone'lar
Drone'ların sürdürülebilir tarım için etkili bir araç olduğu kanıtlanmıştır. Çiftçiler bir zamanlar onları kimyasal püskürtme için kullandılar, ancak şimdi sensörleri ve kameraları için kullanılıyorlar. Drone'lar sürekli olarak görüntü alabilir ve mahsulleri izleyebilir ve çiftçilere çiftliklerinde sürdürülebilirlik çabalarında iyileştirmeler yapmaları için değerli bilgiler sağlar.

Drone'ların bir diğer faydası da manzara görüntüleme sağlayabilmeleridir. Tohumlama ve mahsul üretimi için en iyi bölgeleri bulmak için eğim ve yükseklik gibi faktörleri göz önünde bulundurabilirler. Drone'lar ayrıca yüksek çözünürlüklü görüntüler yakalayabilir, böylece tarım profesyonelleri daha hassas bir şekilde gübre ve su ekleyebilir ve genel atığı azaltabilir. Ayrıca, insansız hava araçları, potansiyel olarak hava koşulları hakkında bilgi sunabilir ve çiftçilerin gün için daha iyi planlama yapmalarını sağlayabilir.

Hassas Hayvancılık
Hayvancılıkla ilgili süregelen sorun, sera gazı üretmesi ve arazinin bozulmasına neden olmasıdır. Bununla birlikte, hayvancılık endüstrisi nüfus için protein kaynakları üretmeye devam etmelidir. Neyse ki, hayvancılık endüstrisindeki yenilikler sürdürülebilir tarımın yolunu açtı.

Tarımdaki monitörler, sulama ve mahsul üretimi hakkında bilgi sağlamaktan daha fazlasını yapabilir. Hassas hayvancılık monitörleri, çiftçilerin hayvanlarının sağlık ve esenliğini takip etmelerini sağlar. Teknoloji, sağlık sorunları hakkında onları güncel tutar ve GPS sistemleri, çiftçilerin sürülerini yenilenmelerini sağlamak için tarlalar arasında hareket ettirmelerine izin verir.

Arı Vektörü
Tarımda sürdürülebilirliği teşvik etmenin yollarından biri, hastalıkları kimyasal veya böcek ilacı kullanmadan kontrol etmenin yollarını bulmaktır. Arı vektörü, çiftçilerin ürünlerini çeşitli hastalıklardan korumasını sağlar. Bu Vectorite denilen bir mantar kullanır potansiyel bitkilere önemli zarara neden olabilecek herhangi bir hastalığı uzaklaştırır.

Vectorite çözeltisi, ticari olarak yetiştirilmiş bir arı kovanına yerleştirilir. Arılar kovana girip çıkarken çözeltinin bir kısmını alırlar. Ardından, arılar bitkiden bitkiye seyahat ederken, ekinlerin üzerine bir miktar Vectorite bırakırlar. Tüm bunlar kimyasallar olmadan yapılır, çevreye sıfır zarar verir ve ürünlerin raf ömrünü uzatır.

Gıda İsrafını Azaltmak İçin Uygulamalar
Tarım endüstrisinde önemli bir sorun, çok fazla gıdanın boşa gitmesidir. Çiftlikler, artan nüfusu beslemek için yeterli ürün ve protein üretiyor, ancak üretilen gıdanın yaklaşık üçte biri çöplüklere gidiyor. Bu yiyecek israfının çoğu, en çok ihtiyacı olan insanlara gidebileceği zaman, kusurlar nedeniyle hala iyi yiyeceklerdir.

Neyse ki, yenilikler çiftçileri gıdaya ihtiyacı olanlarla buluşturuyor. Bunlardan biri, restoranların ve mağazaların fazla yiyecekleri indirimli fiyatlarla satın almalarını sağlayan Too Good to Go. Sürdürülebilir tarıma katkıda bulunan diğer benzer uygulamalar dünya çapında mevcuttur.

Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Çiftliklere Entegrasyonu
Son olarak, yenilenebilir enerjiyi çiftliklere entegre etmek, sürdürülebilir tarım vaadiyle mükemmel bir inovasyon örneği olmuştur. Giderek daha fazla çiftçi, çiftliklerine yenilenebilir enerji sistemleri kuruyor.

Agrivoltaics, güneş enerjisini çiftçilikle birleştirir. Çiftçiler doğrudan ekinlerinin üzerine güneş panelleri kurabilirler. Bu , çiftliğe yenilenebilir enerji sağlar ve bitki örtüsü üretmeye devam edebilirler. Ayrıca nemi tutarak su tasarrufu sağlar. Bazı çiftçiler, tozlaşma için faydalı böcekleri artırmak ve gün boyunca çiftlik hayvanlarının soğuması için gölgeli bir yer sağlamak için agrivoltaikleri bile kullandılar.

Sürdürülebilir Tarımın Geleceği
Önümüzdeki yıllarda drone teknolojisine ve kaynakları korumanın yollarına daha fazla odaklanılacak. Bu teknolojiler sürdürülebilir tarımın yolunu açıyor ve daha fazla çiftçi bu yöntemleri benimsedikçe, gelecek nesiller gıda tedariklerinde daha güvenli olabilir.