Please or Kayıt ol to create posts and topics.

Türkiye'den 130 hp Tam Elektrikli Traktör

Türk şirketi ZY Elektrikli Traktör, tamamen elektrikle çalışan bir traktör geliştirdi. ZY traktörünün seri üretimi bu yıl başlayacak.

ZY elektrikli çekici, kabinli sıradan bir standart traktöre benziyor. Ancak kaputun altında dizel motor değil, 95 kWh kapasiteli devasa bir pil takımı var. Şirket tarafından yayınlanan verilere göre pil takımı yaklaşık 5 ila maksimum 7 çalışma saati için yeterli.

Piller, elektrikli arabalar için standart şarj noktaları veya çiftlikteki elektrik şebekesi aracılığıyla şarj edilebilir. Şarj noktasının kapasitesine bağlı olarak yaklaşık 45 dakika içerisinde pil tamamen şarj olur..

GPS Navigasyonu

ZY traktör, tüm standart ekipmanlarla çalışabilir. Harici hidrolik, bir hidrolik pompayı çalıştıran 20 hp'lik ayrı bir elektrik motoruyla çalışır. Traktör, PTO'ya (PTO) maksimum 160 hp güç sağlayabilir. Dört tekerlek, maksimum 130 beygir gücü sağlayan büyük bir elektrik motoru tarafından sürekli değişken olarak çalıştırılır.

Sürücü, diğer şeylerin yanı sıra şarj durumunu büyük bir ekran aracılığıyla kontrol edebilir. Şarj seviyesi %15'in altına düştüğünde ayrıca sesli bir sinyal ile sürücüyü uyarır. Enerji tüketim değerleri de hemen görülebilir. Traktör ayrıca standart olarak GPS navigasyonu ile donatılmıştır.

Pil Paketi Ömrü

Traktörün alım fiyatı ise henüz bilinmiyor. Traktörün en değerli parçalarından biri olan akünün kullanım ömrü ile ilgili olarak firma şunları söylüyor; bir traktör yılda ortalama 750 saat çalıştığı için traktörün akü kapasitesi 24 yıl sonra %20 azalacaktır. Pil takımının değiştirilmesiyle bu kapasite tekrar %100'e yükseltilebilir. Değiştirme anındaki koşullara bağlı olarak pil ömrünün artması muhtemeldir.

ZY Elektrik Traktör

ZY Elektrik Traktör, Önder Yol ve Ziraat Girişim Sermayesi ortaklığıyla kurulmuş bir Türk şirketidir. Önder Yol, 2003 yılından bu yana elektrikli araç yazılımları ve pil yönetim sistemleri konusunda araştırma faaliyetlerinde bulunmaktadır. Yol, edindiği bilgi ve tecrübe ile elektrikli araçların ve enerji depolama sistemlerinin geliştirilmesinde yer almıştır.

Seri üretim

Elektrikli traktör prototipinin geliştirilmesi son yıllarda tamamlanırken, seri üretime geçmek için Ziraat Girişim Sermayesi ile işbirliği içinde “ZY Elektrikli Traktör” şirketi kuruldu. Şirketin internet sitesi üzerinden paylaştığı bilgilere göre, yıllık 1.000 elektrikli traktör üretim kapasitesine sahip fabrikanın 2021 yılında faaliyete geçmesi bekleniyor .