Lavanta Yetiştirmek İçin Nedenler

 Lavanta Yetiştirmek İçin Nedenler
Paylaş:

Çiftliğinizde lavanta yetiştirmek kazançlı bir girişim olabilir.

Lavanta, değeri yüksek bir ürün olmasının yanı sıra az bakım gerektirir. Her yıl üretime devam edecek çok yıllık bir bitkidir. Mikro yeşillikler veya salata karışımı olarak yetiştirmek o kadar kolay olmasa da, yeni başlayan çiftçi veya bahçıvan için bunun bir sonraki adım olduğunu düşünüyoruz.

Her mahsulde olduğu gibi, ilk kez lavanta yetiştirirken de bir öğrenme eğrisi vardır. Bu nedenle, yardımcı olacak bir rehber hazırladık. Temel bilgilerle başlayalım:

 

Lavanta Nedir?

Lavanta, nane ve adaçayı ile aynı aileden olan bir bitkidir.

Akdeniz kökenlidir, ancak bugün lavanta Avrupa ve Kuzey Amerika’dan Afrika ve Asya’nın bazı bölgelerine kadar dünyanın her yerinde yetiştirilmektedir.

Lavanta geleneksel olarak bir mutfak bitkisi olarak ve ayrıca kozmetik ve tıpta bir bileşen olarak kullanılır. Ayrıca uçucu yağlar üretmek için ve peyzaj için süs bitkisi olarak kullanılır.

 

Lavanta Yetiştirme Nedenleri

İşte çiftliğinize veya bahçenize lavanta eklemek için birkaç iyi neden.

1. Talep Var
Lavantaya talep var mı? Kesinlikle!

Aslında, lavanta talebi şu anda arzı geride bırakıyor. Bu, yetiştirebileceğiniz kadar lavanta satmakta sorun yaşamamanız gerektiği anlamına gelir.

Ayrıca, piyasa araştırmaları, lavanta talebinin uzun vadede artmasının beklendiğini gösteriyor.

2. Karlı
Lavanta yetiştirmek ne kadar karlı?

Modern Farmer, lavantayı ABD’de yetiştirebileceğiniz en değerli beş üründen biri olarak listeliyor.

Tipik olarak dönüm başına daha az kar getiren üreten mısır veya buğday gibi standart ürünlerle karşılaştırıldığında, seçim açıktır. Etkili bir lavanta operasyonu, aynı alandan kat kat daha fazla para getirebilir!

3. Büyümesi Kolay
Lavanta nispeten az bakım gerektiren bir üründür. Bol güneş ve iyi drene edilmiş toprak ister. Ancak, genellikle gübre veya çok su gerektirmez.

Lavanta, diğer bitkilerle birlikte sorunsuz bir şekilde ekebilirsiniz. Büyük çalıları çit ve rüzgar siperi olarak da kullanılabilir.

4. Faydalı Böcekleri Çeker
Arılar, kelebekler ve diğer faydalı böcekler, çiçek açtığında lavantayı severler.

Arı popülasyonları azaldıkça bahçenize mümkün olduğunca çok tozlayıcı çekmek istersiniz, bu nedenle lavanta harika bir seçimdir.

5. Kötü Böcekleri Uzaklaştırır
Lavanta sadece iyi böcekleri çekmez. Aynı zamanda kötüleri de uzak tutar.

Sivrisinekler, güveler, keneler, pireler ve sinekler lavanta kokusundan hoşlanmazlar. Onu büyütmek, can sıkıcı zararlılar olmadan açık havada eğlenmenize yardımcı olacaktır.

6. Ondan Çok Çeşitli Ürünler Yapabilirsiniz
Lavanta, taze veya kurutulmuş olarak tek başına satabilirsiniz. Ancak biraz daha fazla çalışmaya istekliyseniz, lavantanızı çok çeşitli ürünler yaratmak için de kullanabilirsiniz.

Göz önünde bulundurulması gereken bazı lavanta ürünleri arasında el sanatları, banyo ve vücut ürünleri, yiyecek ve içecek ile temizlik veya ev ürünleri sayılabilir.

Bu ürünlerden bazıları, sadece ham lavanta satmaktan %500 daha fazla satabilir.

Paylaş:

Benzer Haberler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.