Menekşe Bitkisinde Görülen Hastalıklar

 Menekşe Bitkisinde Görülen Hastalıklar
Paylaş:

9.MENEKŞE BİTKİSİNDE GÖRÜLEN HASTALIKLAR VE ÖNEMLİ SORUNLAR

(Fotoğraf 7: Hastalık belirtisi gösteren menekşe ve sağlıklı menekşe örneği)

9.1 Kök çürüğü

Kök çürüklüğü hastalığının muhtemel nedeni aşırı sulamadır. Bitkinin aşırı sulanması pythium ultimum mantarının oluşmasına neden olmaktadır. Bu mantar kökte ve bitkinin yaprak saplarında koyu renkli değişimlere neden olur ayrıca bu mantarla enfekte olan bitkilerde yumuşama görülür. Enfekte olmuş bitkiler topraktan kolayca ayrılır ya da erimeye bağlı olarak kendini bırakır. Kök çürüğünde bitki yaşı önemli değildir, aşırı sulamaya bağlı olarak her yaştaki bitkide kayıp görülebilir. Eğer kök çürüğü hastalığı görülen bitki erken teşhis edilirse toprak değişimi sayesinde bitki kurtarılabilir. 

(Fotoğraf 8: Menekşe bitkisinde kök çürüğü hastalığı)

9.2 Tomurcuk dökülmesi (tomurcuk çürüğü)

Tomurcuk dökülmesinin muhtemel nedeni zengin azot gübrelemesi ve fosfor eksikliği olarak bilinmektedir. Bunun nedeni gübrelemedir, eğer gübrelemede npk oranları bitkinin ihtiyaçları doğrultusunda ayarlanmazsa ve buna ek olarak toprağın nemli ve kuru kalması dengesizliği var ise tomurcuklar normal oluşur ama açmadan dökülür. Bu durum tomurcuklarda renk değişimi ile ortaya çıktığında tomurcuk çürüğü adı verilir. Bu hastalıkta da kök çürüğü hastalığında olduğu gibi drenajı daha iyi bir toprakta bitkinin fosfor ihtiyacı giderilerek, sıcaklık değişimleri ve ışık ihtiyacına özellikle dikkat edilerek bitki kurtarılabilir. Buna ek olarak bazen tomurcuk açmış bir menekşenin sadece yerinin değiştirilmesi bile tomurcuk dökülmesine neden olmaktadır.

9.3 Kurşuni küf

Kurşuni küf hastalığının muhtemel nedeni bitkinin fazla ve uzun süreli neme maruz kalmasıdır. Bu hastalığa bitkinin gövde, yaprak ve çiçeklerini etkileyen bir çeşit parazit neden olmaktadır. Hastalık uzun süreli devam eden %85 üzerindeki nemin 15-25˚C sıcaklıkla birleşmesiyle bitkide çok hızlı bir şekilde yayılır. Kurşuni küf hastalığının belirtisi bitkinin üzerinde gri renkli küf tabakasının oluşmasıdı. Bu tabaka belirgin şekilde bitkiyi kaplar. Bu hastalığın bitkide yayılmasını engellemek için yapılacak olan ilk şey sıcaklık ve nem oranını belirgin vir düzeyde tutmaktır ancak bu hastalık mutlaka kimyasal mücadele gerektirir.

(Fotoğraf 9: Menekşe bitkisinde kurşuni küf hastalığı)

9.4 Sarılık

Bu hastalığın görüldüğü bitkilede yapraklar sarı kenarlı, açık yeşil veya orta yeşil renktedir. Bu hastalığın nedeni besin eksikliği veya yüksek ışık yoğunluğudur.

Hastalığı önlemek için bitkiye verilen besin elementi miktarı arttırılmalıdır. Buna ek olarak bitkide çiçeklenme tatmin edici düzeyde ise ışık seviyesini azaltılmalıdır. 

9.5 Yaprak beneklenmesi

Bu hastalık bitkinin yapraklarının üst yüzeyinde dairesel, açık sarı veya açık yeşil benekler şeklinde belirti göstermektedir. Bu hastalığın muhtemel nedeni bitkinin yaprak yüzeyinden daha soğuk bir su ile sulanması olarak bilinmektedir. Bu hastalığın engellenmesi için üstten yapılan sulamalarda su sıcaklığınının, yaprağın yüzey sıcaklığı ile aynı olduğuna emin olunmalıdır.

9.6 Uzun yaprak sapı sorunu

Uzun yaprak sorununda yapraklar, bitkiye istenmeyen bir görünüm veren uzun yaprak sapında oluşmaktadır. Bu sorunun muhtemel nedeni düşük ışık ve yüksek gübre oranı olarak bilinmektedir. Bu sorunun görülmemesi için ışık seviyesi arttırılmalı veya gübre seviyesi azaltılmalıdır, veye iki işlem birlikte uygulanmalıdır. 

9.7 Hiç çiçeklenmeme ya da az çiçeklenme sorunu

Bu sorunun muhtemel nededi düşük ışıktır. Çünkü düşük ışıkta yetiştirilen bitkiler çok çiçeklenmezler. Bir bitkinin yeterli çiçeklenmesi için en az 1,000 foot candle ışık gerekmektedir. Aşırı ışıkda bitkide sararma, bodurlaşma ve çiçeklenmede azalmaya neden olmaktadır. Buna ek olarak menekşe bitkisinin üretimi yaz aylarında yapılırsa aşırı sıcaklık da çiçeklenmenin azalmasına veya tam olaak açmamasına neden olabilir. Çiçeklenmenin yetersiz görüldüğü durumlarda sıcaklık ve ışık kontrolü yapılmalıdır. 

(Fotoğraf 10: Hastalık belirtisi gösteren menekşeler)

 

Paylaş:

Benzer Haberler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.