Menekşe Yetiştiriciliği 2. Bölüm

 Menekşe Yetiştiriciliği 2. Bölüm
Paylaş:
  1. MENEKŞENİN YETİŞTİRİLME İSTEKLERİ

4.1 Sıcaklık:

Eğer bitki oda sıcaklığında tutuluyorsa 20-25˚C arası uygundur. Ama eğer bitki dış mekanda yetştiriliyorsa özellikle soğuk havalarda ve yaz kurağında içeri alınması gereklidir. Nemin yaklaşık %80 olması gerekir. Bitki soğuğa dayanıklı değildir, gece düşen hava sıcaklığına 18 dereceye kadar dayanabilir. Çok sık ve yüksek derecelerdeki sıcaklık değişimlerinden kaçınılmalıdır.

4.2 Işık:

Menekşe yarı gölge yerleri severler. Özellikle çiçek açtıktan sonra direkt güneş ışığına maruz kaldığı yerlere konulmamalıdır. 

(Fotoğraf 3: Menekçe bitkisi konumu örneği)

4.3 Saksı Harcı: 

Menekşeler bahçe toprağında çok kısa sürede ölen bitkilerdir yani özel toprağa ihtiyaç duymaktadırlar. Menekşe yetiştiriciliğinde kullanılacak toprak hafif ve nem tutan özellikte olmalıdır. Bunu sağlamanın en kolay yolu da hazırlanan toprağınperlit, vermikülit ponzatorf ve sphagnum karıştırılmasıdır. Menekşe için saksı harç içeriği örnekleri:

Saksı harcı olarak 3/6 tınlı toprak, 1/6 turba, 1/6 yanmış ahır gübresi ve 1/6 kumun karışımından elde edilen harç tercih edilmelidir. Veya 1/4 tınlı toprak,1/4 turba,1/4 yaprak çürüntüsü ve 1/4 kumun (veya perlitin) karışımı da kullanılabilir.

  1. SULAMA 

Menekşe %80 oranında neme ihtiyaç duyan bir bitkidir yani nemli ortamları sever. Bu yüzden toprağın sürekli nemli kalması gereklidir. Bitkinin alt kısımdan sulanması halinde devamlı olarak su ilave etmek gerekmez (saksının altına su dolu bir saksı altlığı koyarsanız sürekli su ilave etmek zorunda kalmazsınız, toprağınız süreki nemli kalır). Bitki bu sayede alt tabakadan ihtiyacı olan suyu her zaman alır ve toprak sürekli nemli kalır. Eğer bitkiye üstten su veriyorsanız toprağın üst kısmına bakmalı eğer toprak kurumuşsa su vermelisiniz. Su verdikten 15 dakika sonra saksı tabakasında kalan su boşaltılmalıdır, saksı altlığı kullanmak işinizi kolaylaştıracaktır.

 Bitkiye yukarıdan sulama yaparken; yapraklarına ve çiçeklerine su değmemesine dikkat edilmelidir. Bitkinin yapraklarının ve çiçeklerinin su ile teması halinde lekelenmeler görülür hatta su ile temas yaprakların ölmesine bile neden olabilir. 

(Fotoğraf 4: Menekşe bitkisi sulama örneği)

Bunlara ek olarak bitki çiçeklenmesi boyunca yani Mayıs-Eylül ayları arasında kireçsiz su ile veya eğer mümkünse yağmur suyu ile bolca sulanmalıdır. Sonbahar aylarında ise verilen su azaltılarak yaprakların sararması ve dökülmesi sağlanmalıdır.

  1. 6. GÜBRELEME

Menekşe sürekli gübrelenmeye ihtiyaç duyan bir bitki değildir. Ancak gereksinim duyduğu zaman mevsiminde gübreleme yapmak çiçeklenmeyi arttırmaktadır. Bitkiye Mart-Mayıs ayları arasında haftada bir kez 2 g/l kompoze, Haziran-Ağustos ayları arasında ise 2 haftada bir kez 2 g/l potasyum bakımından zengin kompoze gübre verilebilr.

  1. DİKİM ÖNERİSİ VE SAKSILARA AYRILMASI

Menekşe bitkisini doğrudan saksı içerisine dikmek en uygunudur. Ancak köklenmemiş yapraklar, suyun içerisinde de yetişebilmektedir. Bitkinin her yıl Şubat- Mart aylarında saksı değişimi yapılmalıdır. Menekşeyi saksılara ayırırken bitkinin yaprakları 2-3 cm sapı kalacak şekilde kopartılmalıdır ve yaprağının dörtte biri toprağın altında kalacak şekilde dikilmelidir. Bu süreçte toprak nemli tutulmalıdır. Kopartılan yaprak toprağa dikilebileceği gibi su dolu bir kap içerisinde de yapılabilir. Bu işlemlerden 6 ay sonra yeni bir menekşe bitkisi elde edebilirsiniz.

(Fotoğraf 5: Saksılara ayrılmış menekçe bitkisi)

  1. BUDAMA

Kuruyan, çürüyen yaprak ve çiçekler sapları ile birlikte kesilip uzaklaştırılmalıdır.

(Fotoğraf 6: Budanması gereken bir menekşe çiçeği)

 

Paylaş:

Benzer Haberler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.