‘Milli Tarım Yerli Tohum’ projesinin hasadı yapıldı

 ‘Milli Tarım Yerli Tohum’ projesinin hasadı yapıldı
Paylaş:

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin yerli tohumların yaygınlaştırılması amacıyla başlattığı “Milli Tarım Yerli Tohum” projesinde hasat gerçekleştirildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB) yerli tohumların yaygınlaştırılması ve İstanbulluların sağlıklı beslenmesi amacıyla başlattığı “Milli Tarım Yerli Tohum ” projesinin hasadı Beykoz Cumhuriyetköy Mahallesi’nde yapıldı.

Deneme ekimleri kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Sakarya Tarımsal Araştırma Enstitüsünden temin edilen ve yerli imkanlar ile yetiştirilen 6 farklı silajlık mısır çeşidinin ekimi Beykoz Cumhuriyetköy Mahallesi’nde gönüllü çiftçi ile birlikte gerçekleştirildi.

Şehit ve gaziler için İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile başlayan programda gönüllü çiftçi Necati Melek, desteklerinden dolayı İstanbul Büyükşehir Belediyesine teşekkür etti.

Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Yetkilisi Ahmet Duman, Türkiye genelinde yerli ve milli tohum ile tarım çalışmalarını arttırmak için mesai harcadıklarını söyledi.

Duman, “Ülkemizde yerli mısır tohumu kullanım oranı yüzde 1,5 ile 2 arasında değişiyor. Bu orandan kesinlikle memnun değiliz. Yüzde 90’larda yerli çeşitlerimizin kullanılmasını istiyoruz. Biz şu anda dışa bağımlıyız. Bunu kırmak için dört yıldır ciddi anlamda çalışmalar yapıyoruz.” dedi.

Duman, herkese görev düştüğünü ifade ederek, Türkiye’deki mühendislere güvenilmesi gerektiğini söyledi.

Konuşmaların ardından hasadı gerçekleştirilen mısır çeşitleri incelendi.

Paylaş:

Benzer Haberler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.