Minyatür Sebzeler

 Minyatür Sebzeler

Antalya’nın Serik ilçesinde 4 kuşaktır tarım yapmakta olan Erüst Tarım firmasının yaklaşık 10 yıldır ürettiği minyatür sebzeler, özellikle zirai ilaç kullanılmamasından dolayı daha çok tercih edilir hale geldi.

Yaklaşık 10 yıldır yapmakta oldukları bu işe ilk başladıklarında sadece 2-3 çeşit minyatür sebze ürettiklerini söyleyen Erüst Tarım Genel Müdürü Mustafa Erüst, daha sonra bu sayının 15 civarına geldiğini söyledi.

Erüst sözlerine; ‘Bu sebzeler çok farklı, büyümesini istemiyoruz, zaten büyümüyor ve bebek şekliyle toplanıp hasat ediliyor. Tamamiyle kontrollü tarım olarak üretim yapılıyor yani iyi tarım uygulamasıyla üretim yapılıyor. İlaç kullanmıyoruz bu yüzden herhangi bir riski yok. Bebek şeklinde yani küçük şekilde hasat yapıldığı için ürünler daha sağlıklı ve lezzetleri de daha farklı. Bu türlü sebzeler özel günlerde özel yemeklerde daha çok tercih ediliyor’ diyerek devam etti.

Hem yurtiçi hem de yurtdışına satışların olduğunu özellikle Arap ülkeleri’ne ve Rusya’ya ihracatın başladığı söylenildi.

Bu minyatür sebzeler; mini patlıcan, mini beyaz patlıcan, mini hıyar, mini kabak, mini sarı kabak, mini ıspanak, kırmızı mini Yedikule marul, mini Yedikule marul, mini çeri domates, mini sarı çeri domates, mini plum domates, kırmızı mini pancar, sarı mini pancar, mini biber, mini kereviz, üç ayrı renkte mini havuç, mini mini roka, mini turp, mini fasulye ve mini soğan şeklinde sıralanıyor.

Bu firmanın üretimi sadece minyatür sebze ile sınırlı değil, aynı zamanda 13 türde yenilebilir çiçek üretilmekte. Bu çiçekler sofralarda süsleme ve dekoratif amaçlı da kullanılmakta. Fasulye çiçeği, erik çiçeği, elektrik çiçeği, salatalık çiçeği, soğan çiçeği, menekşe çiçeği gibi 13 çeşit yenilebilir çiçek çeşidi olduğunu belirten Erüst, çiçeklerin aynı zamanda salatalarda ve yemek süslemelerinde kullanıldığını belirtti. Çiçeklerde roka, tere gibi bilinen tatların olduğunu söyleyen Erüst, çiçeklerin tıbbi açıdan da birçok faydası olduğunu söyledi. Dekoratif amaçlı kullanıldığı için özellikle Sevgililer Günü dolayısıyla çiçeklere talebin arttığını söyleyen Erüst özellikle şu an talebe yetişemiyoruz. Bilinirliğin artması halinde gelecekte talebin artacağını düşünüyoruz” dedi.

Yazar: İkbal KARATAŞ

Benzer Haberler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.