Şehirden kaçıp köyüne yerleşen genç kadın, organik tarım hayalini gerçekleştirdi

 Şehirden kaçıp köyüne yerleşen genç kadın, organik tarım hayalini gerçekleştirdi

Şehir hayatından sıkılıp Aydın’daki köyüne dönmeye karar veren genç kadın, burada organik üretime başladı. Devletin girişimcilere sağladığı destekten yararlanan başarılı girişimci, uzun süredir kurduğu huzurlu bir yaşam hayalini gerçekleştirdi.

Antalya’daki eğitimini tamamladıktan sonra 8 sene büyükşehirde yaşamını devam ettiren Seçil Apaydın, Aydın’daki köyüne dönmeye karar verdi. Devletin girişimcilere sağladığı destekten yararlanan Apaydın, burada hemcinslerine örnek olacak şekilde organik tarım üretimine başladı.

ŞEHİR HAYATINI BIRAKIP KÖYE DÖNDÜ

Efeler ilçesine bağlı Umurlu-Kanyaşı Mahallesinde yaşayan 33 yaşındaki Seçil Apaydın, Akdeniz Üniversitesi İşletme Fakültesi’ndeki eğitimini tamamladıktan sonra Antalya’ya yerleşti. Turizm organizasyonu sektöründe çalışan ve bir dönem kendi işini de kuran Apaydın, 8 yıl sonra büyükşehir yaşamından bıkarak köyüne dönmeye karar verdi. Hazırladığı projeyi Tarım ve Orman Bakanlığının Tarım ve Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı (KKYDP) kapsamında ilgili kuruma sunan Kaya, hibe desteği almaya hak kazandı. Köydeki arazisinde organik domates, çilek ve pitaya üretmeye başlayan Apaydın, hemcinslerine örnek olmayı başardı.

DEVLET DESTEĞİYLE HAYALİNE KAVUŞTU

Büyükşehirde yaşadığı dönemlerde hep doğal yaşamın hayalini kurduğunu belirten Seçil Apaydın, “Devletimizin genç girişimcilere sağladığı bu imkanla hayalimi kurmayı başardım. Beni görüp bu işi yapmak isteyen çok kadın var ama beceremeyeceklerini düşündükleri için korkuyorlar. Gelip yapsınlar. Doğal yaşamı ve tarımla uğraşmayı seviyorum. Memleketimizin kalkınması için böyle bir işe giriştim ve şuan çok mutluyum” dedi.

“ÜRETEN ÇİFTÇİ BAŞ TACIDIR”

Görev yaptığı tüm ilçelerde tarımsal üretimin geliştirilmesine yönelik projeleri ve çiftçilere olan düşkünlüğü ile tanınan Efeler Kaymakamı Cemal Şahin de, örnek bayan girişimci Seçil Akdeniz’i üretim yaptığı arazisinde ziyaret etti. Şahin, insan hayatının devamı için havadan sonra su ve gıdaya ihtiyaç olduğunu belirterek; “Üretim olmazsa hayat biter. Üreten çiftçimiz baş tacıdır” dedi.

 

Benzer Haberler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.