Tarihçi Rıdvan Şükür’den Gölcük Saraylı Köyünde İmza Günü

 Tarihçi Rıdvan Şükür’den Gölcük Saraylı Köyünde İmza Günü
Paylaş:

Tarihçi Rıdvan Şükür, Gölcük Saraylı köyünde düzenlediği imza gününde Üzüm yetiştiren bağcılara ve köy halkına  “Kocaeli Üzüm Bayramları ve Bağcılık” isimli kitabını imzaladı.  

Geçmişte düzenlenen Kocaeli üzüm bayramlarında derece giren Saraylı köyü bağcılarının çocukları ve torunları ile imza gününde birlikte olmaktan mutlu olduğunu söyleyen Şükür, bu köyün Sivri tepe bölgesinde yetiştirilen Çavuş üzümünün bayramlarda bir çok defa birincilikler elde ettiğini belirtti.

Üzüm yetiştiren bağcıları yılda bir defa bir araya getirerek üzümlerini sergileyip, daha iyisini yetiştirmelerini teşvik etmek amacıyla 1938’de Hereke’de 1939’da Eskihisar’da üzüm bayramı kutlamaları yapılmış, daha sonraki yıllarda bu durum bir gelenek haline gelmişti. Bu üzüm bayramları Hereke ve Eskihisar dışında Değirmendere ve İzmit’te de kutlanmıştı

Erken cumhuriyet dönemi tarım etkinlikleri içinde yer alan Kocaeli üzüm bayramları çalışması içinde Değirmendere’de kutlanan üzüm bayramlarının da yer alıyor. Kitap; üzüm bayramları dışında Kocaeli bölge bağcılığını da detaylı olarak ele alıyor. Şükür; günümüzde artık kutlanmayan ve unutulmaya yüz tutan Kocaeli üzüm bayramları ve bağcılık kültürünü gün ışığına çıkarıp, hatırlatmayı hedeflediğini söyledi.

Haber: Erhan DEMİR

Paylaş:

Benzer Haberler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.