Tarımı Dijitalleştirmek: Tarım İşletmelerine Hangi Yenilikler Geliyor?

 Tarımı Dijitalleştirmek: Tarım İşletmelerine Hangi Yenilikler Geliyor?
Paylaş:

Dijital devrim neredeyse her sektöre nüfuz etti. Artık dünyanın her yerindeki işletmeler, operasyonları kolaylaştırmak için teknolojiye ve dijital cihazlara güveniyor. Tarımsal kökler el emeği ve aile çiftliklerine dayansa da, tarım işletmeleri de endüstrilerinde teknolojik gelişmeleri benimsemiştir.

Tarımın dijitalleştirilmesi, küresel ekonomi için gerekli bir adım olmuştur. 2050 yılına kadar yaklaşık 10 milyar kişiye ulaşması beklenen artan bir nüfusla birlikte, tarım yalnızca insan gücüne güvenemezdi. Bu nedenle, dünyayı beslemek ve çalıştırmak için tarımı dijitalleştirmek çok önemlidir.

Sektörü teknolojik gelişmeler ve trendlerle daha verimli ve güncel hale getirmek için tarım ticaretine birçok yenilik geldi. Sonuç olarak, dünya çapındaki çiftçileri de birbirine bağlayabildi.

İşte tarımın dijitalleştirilmesinde önde gelen yeniliklerden bazıları. Bunlar, çiftçilerin dünyanın geri kalanıyla bağlantılarını artırmalarına ve çiftliklerini verimi artırmak ve en iyi ürünleri sağlamak için daha hassas hale getirmelerine olanak tanıdı.

Dronlar

Dronlar çiftçiler için büyük bir varlık olmuştur. Tasarruf sağlarlar ve verimliliği artırırlar. Elle yapmaya göre daha güvenli bir alternatif olan mülkleri haritalayabilirler ve mahsuller/sağlık hakkında rapor verirler. Ayrıca, hayvan hareketlerini izleyebilir ve sulama sistemlerini iyileştirebilirler.

Drone’lar bir süredir çiftçilik yapıyor olsa da, artan bir görünüm kazanıyorlar. Çiftlikleri ve operasyonları yönetmeye sürdürülebilir bir katkı sağlarlar. Drone’lardan alınan veriler, çiftçilerin daha doğru planlar yapmasına yardımcı oluyor.

Dijital İmzalar ve Bilgi Paylaşımı

Tarımdaki yeniliklerin birçok faydasından biri, tarımsal işletmeleri her yerde kolayca birbirine bağlamasıdır. Tarım işletmelerine gelen daha yeni bir yenilik, Barchart gibi şirketler aracılığıyla eSign’ın uygulanmasıdır. Özellikle 500’den fazla tahıl alıcısı ve üreticisi için dijital bir iş akışı sağlar.

Ek olarak, diğer tarımsal işletme yazılımı üreticileri, dijital platformlar aracılığıyla bilgi paylaşımını kolaylaştırdı. Bu, özellikle COVID-19 sırasında sağlık güvenliğini de artıran yüz yüze görüşme veya cihazları paylaşma ihtiyacını ortadan kaldırır. Çiftçiler, başkalarının el koyduğu nesnelere dokunmak zorunda kalmak yerine, bilgileri dijital küre aracılığıyla görüntüleyebilir.

Takip, İzleme ve Güvenlik Gelişmeleri

Teknoloji ve dijitalleşme, izleme ve izlenebilirlik konusunda da yeniliklere yol açmıştır. Daha fazla tüketici meyve, sebze, et ve süt ürünleri gibi ürünlerinin doğrudan kaynağına kadar izlenebilmesini talep ettiğinden, bu cihazlar tarım işletmelerinde artmaktadır. Ayrıca, QR tarayıcı kodları, özellikle bir ürünün etiği konusunda endişe duyan tüketiciler için izlenebilirlik kolaylığı sağlamıştır.

Tarım işletmeciliğindeki izleme cihazları da daha belirgin hale geliyor. Örneğin, çiftçiler izleme sistemleri aracılığıyla hayvanlarını, ürünlerini ve ekipmanlarını takip edebilirler. Bunlar, mahsullerin ve hayvanların sağlığı hakkında bilgi sağlar ve işletmeyi verimli tutmak için ekipmanın önemli bakım tarihlerini hatırlatır. Ayrıca, bu bilgileri toplamak için kurulan kameralar, çiftlik güvenliğini sağlamak için 7/24 gözetim sağlayabilir.

Otomatik Tarım Makinaları

Tarım işinde olanlar, günlük tarım operasyonları için traktörlerin ve diğer ağır makinelerin gerekli olduğunu biliyorlar. Ekinlerin ekilmesine, sürülmesine, taşınmasına, sulanmasına ve hasat edilmesine yardımcı olurlar. Ek olarak, tarımda kullanılan makinelerin çoğu otomatik hale geliyor, yani bir insan operatöre ihtiyaç yok.

Bunun yerine çiftçiler, makinelerinin nerede hareket ettiğini izlemek için GPS sistemlerini kullanabilir ve bir düğmeye dokunarak yolları değiştirebilir. Daha sonra, mahsul ve verim geliştirme ve çiftliklerini daha verimli ve karlı hale getirmek için diğer stratejiler üzerinde daha fazla çalışmak için bir cihazı sürmek için ihtiyaç duyacakları zamanı kullanabilirler.

Dijital Çağda Tarım

Tarımın dijitalleştirilmesi, artan nüfus için gıda güvenliğinin artmasına izin verecektir. Tarım işletmeleri yeni teknolojileri benimsemeye ve çiftliklerinde uygulamaya devam ettiği sürece, tarım endüstrisinin belki de en önemli endişesi olan küresel gıda talepleri karşılanmalıdır.

Paylaş:

Benzer Haberler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.