Vahşi Sulamanın Ülke Tarımına ve Ekonomisine Etkisi

 Vahşi Sulamanın Ülke Tarımına ve Ekonomisine Etkisi
Paylaş:

Her geçen gün suyun önemi ile ilgili televizyon kanallarında, internette, gazetede ve diğer basın ve yayın organlarında sürekli bilgiler görebiliyoruz.  Su canlıların yaşamını sürdürebilmek için çok büyük öneme sahiptir. En küçük mikroorganizmadan en büyük organizma ve canlıya kadar bütün canlılık faaliyeti gösteren varlığın yaşayabilmesi için suya kesinlikle ihtiyacı vardır.

Son yapılan araştırmalara göre yeryüzündeki su kaynaklarının yaklaşık olarak %0,3’ü kullanılabilir ve içilebilir özelliktedir.

Gittikçe su sorunu artan bir ülke olmamıza rağmen halen daha salma sulama olarak adlandırılan ve herkesçe “vahşi sulama” yakıştırılması yapılan sulama sistemi ülkemizde yaygın şekilde kullanılıyor. Bitkilerinde çoğu aerob (oksijenli solunum yapan) canlılar gibi yaşamını sürdürebilmesi için solunum yapması ve oksijen alması gerekmektedir. Çoğu kişiler tarafından bitkiler oksijen tüketmez, bitkiler karbondioksiti alır fotosentez yaparak oksijen çevirir olarak bilmektedir. Bilinenin aksine bitkiler ışık yardımı ile fotosentez yaparak karbondioksiti oksijene çevirirler fakat ışık kaynağı gidince fotosentez yapmayı bırakmalarına rağmen tüm solunum yapan canlılar gibi bitkiler 7 gün 24 saat boyunca aralıksız oksijen alır karbondioksit verirler. Bitkilerde çoğunlukla solunumu sağlayan organlar toprak altı kök ve kökçüklerdir. Yani bitkilerin ciğeri yaprakları değil kökleridir, kökleri ile oksijen alır karbondioksit verirler tıpkı insanın ciğeri gibi…

Bu yüzden bitkilerin solunumunu sağlayan kök bölgesine gereksiz yere vahşice su uygulandığında topraktaki oksijen tutan küçük boşluklu partiküller su ile kapanıyor ve bitki ihtiyacı olan oksijeni alamayarak suyun uygulanması süresine göre kısa veya uzun süreli olarak boğulacaktır. Tıpkı insanın su altında nefes alamayıp boğulması gibi…

En fazla gereksiz israf derecesinde su kaybına sebep olan sulama sistemi; vahşi sulama sistemidir;

  • Bitki için gerekli olan sudan fazlasını bitkiye uygulayarak bitkinin gelişimini olumsuz etkilemektedir,
  • Toprakta çoraklaşmaya sebep olarak toprağın verimini düşürmektedir,
  • Yeraltı su kaynağının hızlı bir şekilde azalmasına ve bunun sonucunda obrukların oluşmasına sebep olabilmektedir,
  • Gereksiz yere bitkinin bulunmadığı bölgenin sulanması sonucu yabancı otların gelişmesine sebep olabilir,
  • Bitkinin verimini yıllar geçtikçe ciddi bir şekilde azaltabilmektedir.

Bitkiye ne kadar çok su verirsem, ne kadar çok gübre verirsem ve ne kadar çok pestisit uygulaması yaparsam o kadar çok verim alırım algısı ülkemizde bir an önce bitmeli. Bitki için su, gübre ve pestisit uygulaması en uygun zamanda uygun şekilde yapılmalıdır, birden bire aniden ve gereksiz uygulama bitkinin gelişimini olumsuz etkilediği gibi strese girmesine de sebep olabilmektedir. Bu yüzden uygulama yaparken işin uzmanı bir ziraat mühendisine danışmakta fayda vardır.

Çiftçilere vahşi sulamanın dezavantajları hakkında detaylı görsel ve işitsel başta olmak üzere eğitimler ve mümkünse demonstrasyonlar verilmelidir.

Damla sulamanın faydaları ve salma sulama ile arasındaki farkın detaylı şekilde anlatılması gerekmektedir. Damla sulama yöntemi ile yalnızca bitki köküne su uygulandığı gereksiz yere bitkinin bulunmadığı bölgelerin sulanmadığı bu yüzden ise gereksiz yere sulamanın önüne geçilmesinin yanı sıra yabancı otlara da sulama yapılmadığı için yabancı otun kontrolünün kolay olacağı hakkında bilinçlendirilmelidir.

Hiçbir şey için asla geç değildir, zararın neresinden dönülürse kardır. Bu yüzden bakanlık başta olmak üzere ziraat mühendisleri, teknisyenler, teknikerler ve hatta tüm insanlığa bu konuda büyük görev düşmektedir. Su asla sonsuz değildir tükendiği zaman ise çok geç olabilir.

Cebrail Caymaz’ın 31.08.2019 tarihinde Anadolu Ajansı’nda hazırlamış olduğu “‘Vahşi Sulama’ toprağa ve ürüne zarar veriyor” haberine göz atmanızı tavsiye ediyorum.

Haber için tıklayınız 

Yazar: Mehmet KOÇ

Paylaş:

Benzer Haberler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.