Yetiştirilecek En İyi Lavanta Türleri

 Yetiştirilecek En İyi Lavanta Türleri
Paylaş:

Sadece bir çeşit lavanta olmadığını öğrenmek sizi şaşırtabilir. Aslında, aralarından seçim yapabileceğiniz 30’dan fazla lavanta çeşidi vardır. Bununla birlikte, çoğu ticari yetiştirici sadece bir avuç seçenek arasından seçim yapar.

Lavantanızla ne yapmayı planladığınıza bağlı olarak, farklı türler, farklı kullanımlar için daha uygun özelliklere sahip olacaktır. Örneğin, bazı lavantalar yemek pişirmek için en iyi tada sahipken, başka bir tür çiçek aranjmanları için en iyi görünebilir.

 

İngiliz Lavantası
İngiliz lavanta, büyümek için açık ara en popüler lavanta türüdür.

Ilıman yazlarda en iyisini yapar ve soğuk kışlarda hayatta kalmak için yeterince soğuğa dayanıklıdır.

Bu tür en çok yönlü uygulama alanına sahiptir. Yemek pişirmek, kokular, kuru çiçekler, uçucu yağlar ve daha fazlası için kullanabilirsiniz.

 

Fransız Lavantası
Bu lavanta türü, ılıman veya sıcak bölgelerde en iyisini yapar. Kokusu İngiliz lavantası ve diğer lavanta çeşitlerinden daha hafiftir ve çiçekleri mor-mavi renktedir.

 

İspanyol Lavantası
Lavantayı çok yıllık değil de yıllık olarak yetiştirmek istiyorsanız, İspanyol lavantası tam size göre.

Bu tür diğer türlerden daha kompakttır ve genellikle süs amaçlı kullanılır. Buketlere taze veya kuru çiçek olarak eklenebilir.

İspanyol lavantası, diğer lavanta çeşitlerinden daha erken çiçek açar ve en uzun süre çiçek açmaya devam eder. Bununla birlikte, aynı zamanda en az dayanıklıdır ve daha soğuk iklimlerde de işe yaramaz.

Hibrit Lavanta
Bazı lavanta yetiştiricileri, kendi yeni lavanta türlerini yetiştirmeyi denediler. Bunlar, mevcut popüler lavanta çeşitleri arasındaki melezlerdir ve genellikle her ikisinin de en iyi özelliklerini birleştirmeye çalışırlar.

Hibrit lavanta bitkileri sterildir ve tohumları canlı değildir, bu nedenle sadece kesimlerden yetiştirilebilirler. Melez bitkilere bazen başak lavanta denir.

Ne için lavanta yetiştirdiğinize bağlı olarak, aralarından seçim yapabileceğiniz birçok melez vardır. Bazıları yağ üretimini en üst düzeye çıkarmaya çalışırken, diğerleri çiçek aranjmanları için daha iyi kurur.

Paylaş:

Benzer Haberler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.